Renzi: Země odmítající uprchlíky by měly přijít o dotace EU | E15.cz

Renzi: Země odmítající uprchlíky by měly přijít o dotace EU

ČTK

Země východní části Evropské unie, které nadále odmítají přebírat uprchlíky z jiných členských zemí na základě schválených kvót, by měly přijít o evropské dotace. V italském parlamentu to dnes řekl premiér Matteo Renzi. Itálie v současnosti hostí více než 160 tisíc žadatelů o azyl, kteří tam dorazili hlavně přes Středozemní moře ze severu Afriky. Ke kvótám se kriticky staví mimo jiné Česká republika.

"Je nutné, aby Itálie podpořila velmi tvrdý postoj vůči zemím, které obdržely z unie spoustu peněz na obnovu svých území a které se nyní vyhýbají svým závazkům při přerozdělování imigrantů," řekl Renzi, který se stejně jako ostatní hlavy států a vlád EU zúčastní příští týden summitu EU v Bruselu. "Pozitivní aspekty členství v EU musí být vyváženy povinnostmi, které z něj vyplývají," dodal Renzi.

Záchranáři vytáhli z moře 4655 migrantů mířících do Itálie

Výsledky zářijového summitu EU v Bratislavě italský premiér ostře kritizoval jako nedostatečné. "Mysleli jsme si, že Bratislavský summit přijde s nějakým ambiciózním a důležitým programem," uvedl Renzi. Závěrečný "banální dokument" ale podle něj obsahoval jen "seznam slibů".

Visegrád mezi odpůrci

K odpůrcům kvót na přerozdělování migrantů patří především visegrádské země (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), které zároveň kritizují i návrhy na trestání zemí odmítajících kvóty v podobě omezování evropských dotací. Na počátku října se v Maďarsku konalo referendum o kvótách. Drtivá většina hlasujících je odmítla, hlasování bylo ale kvůli nízké účasti neplatné.

Orbán navrhl kvůli kvótám na migranty slíbenou změnu ústavy

Od počátku roku 2014 do Itálie přes Středozemní moře připlulo více než 460 tisíc migrantů. Zhruba 160 tisíc jich v zemi zůstalo, většina ostatních se vydala na cestu do zbylých částí Evropy.

Z 39 600 migrantů, kteří měli odejít z Itálie do jiných členských zemí na základě kvót EU, dosud zemi opustilo podle Evropské komise jen 1300. Z Řecka z 66 400 převzaly další členské země jen 4600 migrantů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!