Reportáž: Kobání – memento jako z druhé světové války | E15.cz

Reportáž: Kobání – memento jako z druhé světové války

Lenka Klicperová
Markéta Kutilová

Světem proletěla fotografie malého utonulého chlapce a přitáhla pozornost nejen k problematice uprchlíků, ale také k místům, odkud přicházejí. Reportérky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová, šéfredaktorka magazínu Lidé a Země, se jako první české novinářky dostaly do syrského města Kobání, z něhož pocházela chlapcova rodina.

Město totálně zničila válka s takzvaným Islámským státem. Proti přesile teroristů tu bojovalo malé množství odhodlaných obránců z řad kurdských milic YPG a YPJ. Kobání poničily také koaliční nálety směřované na pozice islamistů. Drtivá většina domů v Kobání je v ruinách.

Přesto se sem začínají vracet jeho obyvatelé. Tvrdí, že své město milují a chtějí ho vystavět znovu. Lidé z Kobání do Evropy nechtějí. Za osvobození města zaplatili krutou daň. Navíc oblast zdaleka ještě není bezpečná – frontová linie s Islámským státem je jen necelých 30 km od města. Na konci června navíc město IS znovu napadl a pozabíjel na skoro 400 civilistů ve školách, nemocnicích i v ulicích města.

Obsáhlá reportáž Lenky Klicperové ze Sýrie vyjde v týdeníku Euro 21. září

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud