Republikán Rand Paul potvrdil kandidaturu na prezidenta USA | E15.cz

Republikán Rand Paul potvrdil kandidaturu na prezidenta USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký senátor za republikány Rand Paul oznámil, že se příští rok bude ucházet o funkci prezidenta. Dvaapadesátiletý politik zveřejnil svůj záměr na svých internetových stránkách jen několik hodin před oficiálním zahájením kampaně v domovském státě Kentucky.

„Kandiduji na prezidenta, abych naši zemi vrátil k principům svobody a štíhlé vlády,“ napsal Paul, který má vysokou podporu v řadách konzervativního hnutí v Republikánské straně, takzvaném Tea Party.

Už před časem svoji kandidaturu na post šéfa Bílého domu jako první z republikánů oznámil texaský senátor Ted Cruz. Očekává se, že mezi republikány bude zájem o prezidentskou kandidaturu mimořádně velký. V nejbližší době kandidaturu zřejmě oznámí dva další členové této strany: bývalý floridský guvernér Jeb Bush a guvernér státu Wisconsin Scott Walker.

Kandiduji na prezidenta, abych naši zemi vrátil k principům svobody a štíhlé vlády

Podle agentury AP není jasné, jak silnou podporu Paul, který je zastáncem tvrdé rozpočtové disciplíny, může mezi stoupenci hlavního proudu Republikánské strany kvůli svým poměrně liberálním názorům získat. Jeho otec Ron Paul se několikrát neúspěšně ucházel o republikánskou nominaci. Opíral se přitom rovněž o podporu především lidí, kteří chtějí skromný stát a kteří se staví proti zvyšování daní.

Rand Paul se často dostává do sporů se špičkami vlastní strany, když kritizuje třeba velikost americké armády nebo navrhuje zmírnění některých drogových zákonů. Kvůli přísné protidrogové politice musejí podle něho daňoví poplatníci nést vysoké náklady na věznění osob i s banálními delikty. Na rozdíl od svých spolustraníků Paul, který je povoláním oční lékař, nesouhlasí se sankcemi proti Íránu a Kubě.

Rand Paul byl do Senátu zvolen v roce 2010. Předloni na sebe přitáhl pozornost, když více než 12 hodin od řečnického pultu hřímal o hrozbě nasazení bezpilotních letounů proti americkým občanům na území USA. Podle průzkumu listu The Washington Post a televize ABC News na voliče však z možných kandidátů o funkci prezidenta USA dělá nejlepší dojem demokratická politička Hillary Clintonová, někdejší americká první dáma a později ministryně zahraničí.

 

 

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video