Republikáni si udrželi dolní komoru, demokrati Senát | E15.cz

Republikáni si udrželi dolní komoru, demokrati Senát

Padlo další tabu. V americkém Senátu poprvé v historii usedne homosexuální politik - Tammy Baldwinová
Padlo další tabu. V americkém Senátu poprvé v historii usedne homosexuální politik - Tammy Baldwinová
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Dolní komora amerického parlamentu, Sněmovna reprezentantů, zůstane pod kontrolou Republikánské strany. Stejně tak si demokraté udrží těsnou většinu v Senátu. Vyplývá to z dosavadních výsledků a odhadů amerických televizí.

V úterý se volila celá sněmovna a třetina Senátu. Zatímco o vítězství republikánů ve sněmovně se příliš nepochybovalo, budoucnost demokratů v Senátu byla na vážkách. Demokraté získali senátní křesla dosud patřící republikánům v Massachusetts a Indianě. Přitom si podrželi většinu svých senátorů.

Demokraté vyhráli ve spíše republikánských státech Missouri a Indiana poté, co místní republikánští kandidáti odradili řadu voličů kontroverzními výroky o znásilnění.

Republikánský kandidát v Missouri Todd Akin během kampaně řekl, že ženské tělo při skutečném znásilnění zabrání početí. V Indianě republikán Richard Mourdock zase řekl, že početí při znásilnění je boží vůlí. Akina porazila demokratka Claire McCaskillová a Mourdocka dosavadní demokratický kongresman Joe Donnelly.

Republikáni přišli i o křeslo ve státě Maine, kde znovu nekandidovala oblíbená umírněná republikánka Olympia Snoweová. Vyhrál zde bývalý guvernér státu Angus King, který je sice nezávislý, ale očekává se, že bude hlasovat spíše s demokraty.

Do Senátu míří první lesba

Demokraté vyhráli senátní souboje i na Floridě, ve Virginii a v Ohiu. Demokratka Tammy Baldwinová vyhrála ve Wisconsinu. Je lesbičkou a je prvním otevřeně homosexuálním poslancem Senátu, stejně jako první ženou zvolenou za Wisconsin do horní komory Kongresu.

Největším ziskem republikánů je vítězství Deb Fischerové. Vyhrála v Nebrasce a nahradí demokrata Bena Nelsona, který již nekandidoval.

I když se kontrola stočlenného Senátu nezmění, může být horní komora ještě víc polarizovaná než dosud, protože v ní bude méně umírněných poslanců obou stran. Příkladem je demokratka Elizabeth Warrenová, která porazila dosavadního republikánského senátora za stát Massachusetts Scotta Browna a je považována za odpůrkyni zájmů bank a velkých finančních korporací.

V Texasu již nekandidovala umírněná republikánská senátorka Kay Bailey Hutchisonová. Na její místo byl zvolen oblíbenec extrémního republikánského hnutí Tea Party Ted Cruz.

Klan Kennedyů opět na scéně

Do Kongresu se opět vrací člen politického klanu Kennedyů. Vnuk někdejšího senátora a prezidentského kandidáta Roberta Kennedyho byl zvolen ve státě Massachusetts. Jednatřicetiletý Joseph Kennedy byl zvolen ve spolehlivě demokratickém okrsku, který naposledy zvolil republikána v roce 1944.

Republikáni však znovu získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, do níž se 435 zástupců volí každé dva roky, už v hlasování v roce 2010. Ovládnutí dolní komory jim umožnilo zastavit řadu návrhů Obamovy administrativy a přispělo tak k blokaci amerického zákonodárného sboru, který se v posledním období těší rekordně nízké oblibě veřejnosti; především kvůli neschopnosti nalézt konsenzus.

Do konce roku se musí prezident s Kongresem dohodnout na dalším postupu kolem zvyšování státního dluhu, jinak podle dohody z minulého roku se zvýší některé daně a automaticky vstoupí v platnost rozsáhlé škrty. Pokud by nedošlo k dohodě, tento scénář by příští rok odsál z americké ekonomiky asi 600 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.