Rosněfť by mohla odložit expanzi LNG terminálu na Sachalinu | E15.cz

Rosněfť by mohla odložit expanzi LNG terminálu na Sachalinu

ilustrační foto, LNG stanice na norském ostrově Melkøya
ilustrační foto, LNG stanice na norském ostrově Melkøya
• 
ZDROJ: RWE Dea

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský ropný a plynárenský gigant Rosněfť by nejméně o dva roky mohl oddálit rozvoj svého terminálu na zkapalňování zemního plynu (LNG) na ostrově Sachalin. Tvrdí to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje. Mluvčí státem ovládané Rosněfti uvedl, že časový plán sachalinského projektu se nezměnil.

Rosněfť a americký těžební gigant ExxonMobil podepsaly v roce 2013 dohodu, která na tichomořském Sachalinu počítala se zahájením produkce pěti milionů tun LNG ročně od roku 2018. Podle dvou zdrojů informovaných o této záležitosti ale tento časový horizont již není reálný.

Jeden zdroj z Rosněfti uvedl, že terminál bude kvůli nedostatku financí a nízkým cenám paliv nejpravděpodobněji odložen o tři až pět let. Druhý zdroj hovoří o možném odkladu o dva roky. „Rok 2018 se nikdy nepovažoval za konečný termín. Všechno to, co se teď děje - pokles cen LNG, propad poptávky, ekonomická krize - to jen potvrzuje,“ uvedl také zdroj.

Spekulace bez vyjádření

Americký koncern se k nejnovějším spekulacím odmítl vyjádřit. Státem ovládaná Rosněfť se loni stala terčem sankcí, které na vybrané ruské podniky a jednotlivce uvalil Západ kvůli ukrajinskému konfliktu. Rosněfť má kvůli nim omezený přístup k financím na západních trzích. Sankce také omezily spolupráci Západu v průzkumu a těžbě v ruských hlubinných vodách, v pobřežních arktických vodách a v projektech týkajících se získávání ropy a plynu z břidličných hornin.

Rosněfť byl již dříve nucen pozastavit vrtné práce v arktickém ropném projektu. Sankce uvalené na Rusko totiž pozastavily spolupráci Rosněfti s Exxonem. Rusko je největším světovým vývozcem zemního plynu. Ten většinou míří potrubním vedením odběratelům v Evropě. Po zkapalnění je možné plyn dopravit loděmi zákazníkům v Asii, což by Kremlu mohlo pomoci při hledání nových trhů, podotkl Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.