Ruská hospodářská krize je u konce, věští Světová banka | E15.cz

Ruská hospodářská krize je u konce, věští Světová banka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruský hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí zpomalil meziroční pokles na 0,4 procenta. V dnešních předběžných údajích to sdělil ruský statistický úřad. Světová banka (SB) počítá pro příští rok dokonce s růstem ruského hospodářství.

Ruská ekonomika se zvolna vzpamatovává z hlubokého propadu způsobeného poklesem cen ropy a západními sankcemi. Ještě ve druhém čtvrtletí byl zaznamenán meziroční pokles o 0,6 procenta. Loni se HDP propadl o 3,7 procenta a zaznamenal nejvýraznější pokles od globální finanční krize roku 2009.

SB očekává pro letošní rok pokles o 0,6 procenta. V příštím roce podle nové prognózy z minulého týdne počítá s růstem ruského HDP o 1,5 procenta a o 1,7 procenta v roce 2018. Ještě v dubnu očekávala pro rok 2017 růst pouze o 1,1 procenta.


source: tradingeconomics.com

Ruské hospodářství závislé na vývozu surovin by mělo v příštím roce těžit z předpokládaného růstu cen ropy na 55 dolarů za barel. Vyšší ceny ropy by se měly pozitivně odrazit na vyšší domácí poptávce, vyšších mzdách, nižší inflaci a větších investicích domácích firem.

Ozdravení ekonomiky ale mohou zkomplikovat trvající západní hospodářské sankce uvalené na Moskvu kvůli konfliktu na Ukrajině a vyčerpané fiskální rezervy.

Ruská ekonomika zůstává závislá na vývozu surovin a je otázkou, zda se očekávaný hospodářský růst projeví i větší diverzifikací ekonomiky.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video