Ruská kolona čeká u hranic, Moskva a Kyjev se už dohodly na vjezdu do země | E15.cz

Ruská kolona čeká u hranic, Moskva a Kyjev se už dohodly na vjezdu do země

ČTK, vag

Share on Facebook Messenger
Moskva, Kyjev a zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) se dohodli na technických podmínkách vjezdu ruského humanitárního konvoje na Ukrajinu. Mise ruského konvoje s nákladem humanitární pomoci desítky hodin čeká v pohraniční zóně mezi Ruskem a Ukrajinou a zároveň se stala novým zdrojem psychologické války mezi Kyjevem a Moskvou.

„Během dneška se uskutečnily rozhovory mezi zástupci celní a pohraniční služby Ruska a Ukrajiny a představiteli MVČK, přičemž jsme dohodli technické podmínky přejezdu hranice. Zejména bylo dohodnuto, že pracovníci Červeného kříže budou doprovázet každé vozidlo kolony,“ řekl stálý zástupce Červeného kříže v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině Pascal Cuttat.

V zásadě bylo podle něj také dohodnuto, že zástupci Červeného kříže zkontrolují náklad na území Ruské federace. „Velmi důležitou otázkou je také bezpečnost pracovníků Červeného kříže. Tu musejí garantovat obě strany. Tato otázka ale zatím vyřešena nebyla,“ řekl Cuttat.

Kyjev vjezd konvoje na ukrajinské území zatím nepovolil. MVČK zaslal Kyjevu písemnou zprávu o prověrce dokumentace nákladu, který převáží ruská kolona, řekl Cuttet. „Dosud jsme však od ukrajinské strany neobdrželi odpověď, takže nevíme, zda Kyjev uznává tento náklad za humanitární pomoc.“

Ruské ministerstvo zahraničí ukrajinský postup ostře kritizovalo. „Kategoricky odmítáme zlovolné překrucování faktů,“ uvádí se v prohlášení ministerstva. „Vyrábějí se pohádky o tom, že Rusko neposkytlo informaci o obsahu kamionů, že odmítá přepravit humanitární pomoc přes přechody kontrolované Ukrajinou. Kyjev se snaží dosažené dohody změnit,“ upozornilo ministerstvo.

Moskva zároveň obvinila ukrajinskou armádu, že vydala rozkaz k útoku na trasu, po níž má humanitární kolona do Luhanska cestovat. „Kyjev nese přímou odpovědnost za zhoršující se humanitární krizi. Dodávku ruské pomoci chce Ukrajina zmařit,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Ukrajinská strana naopak oznámila, že trasu kamionů od ruských hranic do Luhanska ostřelovat nebude.

Poloprázdná auta

Ruské tahače jsou tak stále zaparkovány na poli u ruské pohraniční obce Doněck. Jejich mise, kterou i řada ruských médií označuje za záhadnou, vyvolává řadu otazníků. Nejasná byla trasa kolony, která měla původně namířeno do ukrajinského Charkova, měnící se údaje poskytují ruské úřady o počtu kamionů i váze nákladu. Původně měl údajně 2000 tun, nyní se údaj snížil na 1800 tun.

Velká část vozidel je navíc podle svědectví západních novinářů poloprázdná a jasné vysvětlení novináři nedostali. Původně ruské úřady tvrdily, že na korbě tahačů musí zůstat volné místo pro případ, že se některý automobil porouchá a náklad bude muset být přeložen. Dnes se objevila informace, že plně naložená vozidla by nezvládla kopcovitý terén.

Po vyřízení celních formalit se má konvoj vypravit z pohraničního přechodu Izvaryne do Luhanska vzdáleného asi šedesát kilometrů. Velká část trasy prochází povstaleckým územím, kontrolní post ukrajinské armády je až v obci Novosvitlivka na východním předměstí Luhanska. Samotné město je pod kontrolou vzbouřenců.

Situaci s konvojem má odblokovat nedělní ministerská schůzka v Berlíně, kde se mají sejít ministři zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier dnes listu Bild řekl, že jednání by mělo skoncovat s ozbrojenou konfrontací a otevřít cestu pro distribuci humanitární pomoci.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.