Ruská policie zadržela údajného organizátora vraždy Politkovské | E15.cz

Ruská policie zadržela údajného organizátora vraždy Politkovské

Anna Politkovská
Anna Politkovská
• 

ČTK

Ruská policie zadržela osobu podezřelou ze zorganizování vraždy známé opoziční novinářky Anny Politkovské. Novinářům to dnes řekl Sergej Sokolov, zástupce šéfredaktora opozičních novin Novaja gazeta, v nichž Politkovská působila. Zadrženým je bývalý policejní důstojník, který v kauze dříve vystupoval jako svědek. Zprávu oficiálně potvrdily i ruské justiční zdroje.

„Pokud je mi známo, zadrželi bývalého podplukovníka moskevské správy vnitra Dmitrije Pavljučenkova, který byl v minulosti v případu vraždy Politkovské vyslýchán jako svědek,“ uvedl Sokolov. Informaci potvrdil i šéf ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin s tím, že Pavljučenkov bude zakrátko obviněn z toho, že vraždu Politkovské zorganizoval. Právě osoba organizátora či objednatele vraždy byla dosud v případu zahalena tajemstvím.

Novaja gazeta napsala, že Pavljučenkov měl v roce 2006 jako tehdejší příslušník tajného policejního oddílu přijmout objednávku vraždy Politkovské a vytvořil k tomu zvláštní zločineckou skupinu. Jejím členům rozdělil úkoly, řídil i sledování oběti a opatřil vrahovi zbraň s tlumičem. Od koho objednávku zločinu přijal, Novaja gazeta neuvedla.

Stejnou verzi novinářům poskytl i vyšetřovatel Markin. Doplnil jen, že Pavljučenkov vraždu Politkovské zorganizoval za úplatu. Peníze předal i přímým vykonavatelům, kteří před vraždou sledovali Politkovskou tři dny. Osobu, která si zločin objednala, policie podle Markina nezná.

Politkovská napadala Kreml za operace v Čečensku

Známá kritička Kremlu Politkovská, která se proslavila reportážemi z Čečenska, jež se nelíbily ruskému vedení, byla zastřelena 7. října 2006 ve vchodu do svého domu v Moskvě. Vražda vyvolala ve světě takový rozruch, že ruské úřady slíbily brzké objasnění tohoto případu.

Až letos v červnu ruské ruští vyšetřovatelé obvinili z vraždy Čečence Rustama Machmudova, proti němuž Pavljučenkov jako utajovaný svědek vypovídal. Machmudovovy údajné komplice, včetně dvou starších bratrů Džabraila a Ibragima, předloni propustil moskevský soud na svobodu pro nedostatek důkazů. Sám Rustam Machmudov je stíhán v nepřítomnosti, ruské úřady na něj vydaly mezinárodní zatykač.

Proces média ostře kritizovala jako naprosté selhání ruské justice. Nejvyšší soud mezitím nařídil případ znovu vyšetřit, a to nejpozději do 7. září letošního roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.