Ruská vláda čeká od příštího roku hospodářské oživení | E15.cz

Ruská vláda čeká od příštího roku hospodářské oživení

Moskva
Moskva
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská vláda očekává, že tamní ekonomika se začne v příštím roce zotavovat z letošního poklesu, a to díky rostoucím cenám ropy. Hospodářský růst by se měl podle jejího nejnovějšího výhledu v letech 2016 až 2018 pohybovat od 2,3 do 2,4 procenta.

Výhled předpokládá, že hrubý domácí produkt Ruska v příštím roce stoupne o 2,3 procenta po letošním propadu o 2,8 procenta. V roce 2017 by mělo tempo růstu zůstat na 2,3 procenta, v následujícím roce by pak mělo mírně zrychlit a dosáhnout 2,4 procenta.

Výhled ministerstva hospodářského rozvoje také předpokládá, že průměrná cena uralské ropy v příštím roce stoupne na 60 dolarů za barel z letošních 50 dolarů. Do roku 2018 by se měla vyšplhat na 70 dolarů. Ministerstvo počítá i s postupným posilováním rublu vůči dolaru. Do roku 2018 by tak měl průměrný kurz ruské měny zpevnit na 53,2 RUB/USD z letošních 60 RUB/USD.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Ruská měna loni navzdory intervencím centrální banky oslabila k dolaru o více než 40 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.