Ruské bombardéry zničily tábor IS u syrské Palmýry | E15.cz

Ruské bombardéry zničily tábor IS u syrské Palmýry

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská letadla dnes bombardovala pozice radikálů východě od syrské Palmýry. Podle ruského ministerstva obrany bombardéry zasáhly polní tábor Islámského státu (IS), jeho muniční sklady, tanky a bojové vozy s kulomety. V Sýrii nyní platí příměří, které se ale nevztahuje na teroristické skupiny, k nimž IS patří.

Podle ministerstva obrany bylo do útoků nasazeno šest bombardérů Tu-22M3, které vzlétly z domovské základny na území Ruska. Tyto stroje mohou operovat do vzdálenosti více než 2400 kilometrů. Zástupce ministerstva řekl, že představitelé mezinárodní letecké koalice, která je rovněž zapojena do bojů v Sýrii a kterou vedou USA, byli předem informováni o době útoků i trase letadel.

Proti radikálům pokračuje v bojích u města Halab také syrská armáda, ačkoli v pondělí oznámila prodloužení příměří o další tři dny. Podle syrské exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) syrská i ruská letadla bombardovala povstalci držené části Halabu na severu města. Podle SOHR je cílem armády odříznout povstalecké skupiny od jejich poslední zásobovací trasy.

Mluvčí OSN Alessandra Velluciová dnes řekla, že boje tam od trvají do minulého týdne a oblast je pro civilisty neprůchodná. Podle odhadů OSN na této trase závisí zásobování až 300 tisíc lidí.

Hrozí humanitární krize

Anas Abdá, který vede syrskou exilovou opozici, dnes řekl, že civilistům v povstalecké zóně Halabu hrozí humanitární krize. Podle něj jsou v oblasti aktivnější spojenci vlády prezidenta Bašára Asada než západní země, které podporují jeho oponenty. „Nevidím v mezinárodním společenství skutečnou politickou vůli dospět k politickému řešení v Sýrii,“ řekl.

Další představitel syrské opozice Usáma Taldža dnes v Istanbulu prohlásil, že mezi těmi, kdo se octli v Halabu v obklíčení, jsou převážně ženy a děti. Vláda vyhlašováním příměří podle něj kryje své vojenské operace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kritizoval zmocněnce OSN Staffana de Misturu. Podle Lavrova se de Mistura „vyvléká ze své odpovědnosti“, jelikož není schopen svolat nové kolo syrských rozhovorů. De Mistura prý tvrdí, že vyjednávače pozve do Ženevy, „jakmile se mezi sebou dohodnout Rusko a USA“.

Do Moskvy ve čtvrtek přiletí americký ministr zahraničí John Kerry a v pátek má jednat o Sýrii a boji proti radikálně frontě An-Nusra, která je napojená na Al-Káidu. Lavrov dnes prohlásil, že USA v lednu slíbily, všichni povstalečtí bojovníci, které Spojené státy podporují, se stáhnou z oblastí, kde působí An-Nusra, avšak dosud se to nestalo. „Budeme o tom jednat, protože je to slib Spojených států,“ řekl Lavrov k rozhovorům s Kerrym, jež se mají týkat také Ukrajiny a napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video