Ruské kamiony dorazily k hranicím. Přivezly pohanku a spací pytle | E15.cz

Ruské kamiony dorazily k hranicím. Přivezly pohanku a spací pytle

Ruské kamiony nedaleko ukrajinských hranici (13. srpna 2014)
Ruské kamiony nedaleko ukrajinských hranici (13. srpna 2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský humanitární konvoj dorazil bezprostředně k ukrajinským hranicím. Téměř tři stovky vozidel se podle ukrajinských médií zastavily v malé ruské obci Doněck, která leží vzdušnou čarou jen asi dva kilometry od hranic. Kyjev mezitím vypravil vlastní humanitární konvoj. Na Ukrajině se nadále bojuje, ostřelování hlásí Luhansk i Doněck.

Po silnici je stanoviště vozidel vzdálené osm kilometrů od hraničního přechodu Izvaryne, který je už řadu týdnů pod kontrolou východoukrajinských povstalců.

Posádky ruských kamazů údajně u hranic budují stanový tábor, kde podle všeho budou chtít nocovat, napsala agentura Unian. V ukrajinských médiích se šíří informace, že konvoj doprovázejí ruské bitevní vrtulníky a za ním se k hranicím blíží vojenská kolona. Podobné zprávy se objevují i v hlášeních západních korespondentů, kteří ruskou kolonu doprovázejí.

Pohanka a spací pytle s vojenským doprovodem

Podle informace zpravodaje britského listu The Daily Telegraph nad kolonou hlídkují nejméně dva ruské vojenské vrtulníky. Moskevská zpravodajka listu The Financial Times Courtney Weaverová na Twitteru napsala, že ruský konvoj má vojenskou ochranu.

Podle ukrajinských médií jsou posádky nákladních vozidel sestaveny z demobilizovaných ruských výsadkářů, pozná se to prý podle charakteristického tetování. Weaverová uvádí, že řidiči vozidel se označují za dobrovolníky, případně armádní veterány.

S obsahem svého nákladu prý obsluha ruských tahačů nedělá žádné tajnosti. Novináři směli nahlédnout do několika z nich, kde objevili balíky pohanky a spací pytle.

Na cestě od úterý

Ruský konvoj čítá takřka 300 vozidel s humanitární pomocí, ruská vláda jej vypravila v noci na úterý. Původně se předpokládalo, že kolona přejede do Charkovské oblasti na Ukrajině. Agentura EPA, jejíž fotograf konvoj doprovází, dnes uvedla, že vozy míří k ruskému městu Kamensk-Šachtinskij, které leží asi pět kilometrů od hranic. Tamní oblast na ukrajinské straně je pod kontrolou separatistů.

Zástupce Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) zamířil do Kyjeva a Moskvy, aby zde jednal o osudu ruského humanitárního konvoje pro východoukrajinský Luhansk.

“Otázku hraničních a celních procedur musí obě strany stále ještě vyřešit,“ uvedl v prohlášení MVČK. Laurent Corbaz, který má v MVČK na starosti operace v Evropě a střední Asii, chce v metropolích Ruska a Ukrajiny zdůraznit „přísně humanitární roli“ Červeného kříže a to, že dodávka pomoci strádajícím obyvatel nesmí být politizována. Corbaz do Kyjeva a Moskvy míří ze Ženevy.

Rusko a Ukrajina se zřejmě ještě stále nedohodly na podmínkách překročení hranic. Kyjev například žádal přeložení nákladů z ruských kamionů na „neutrální“ vozy a také trvá na tom, že na rozdávání pomoci budou dohlížet zástupci MVČK a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Kyjev vypravil vlastní konvoj

Mezitím z Kyjeva, Dněpropetrovska a Charkova vypravila ukrajinská vláda vlastní konvoje s humanitární pomocí pro Luhanskou oblast. Podrobnosti o nákladu ale neupřesnila.

Boje stále pokračují

Na východě země mezitím dochází k dalším bojům. Reuters uvedl, že do blízkosti centra Doněcka dnes poprvé dopadly dělostřelecké granáty, což vyvolalo evakuační poplach pro civilisty. Ostřelování podle AFP ohlásil i Luhansk, kde prý během 24 hodin zahynulo 22 civilistů. Tuto bilanci ale prozatím není možné nezávisle ověřit.

Putin: Rusko udělá vše, aby na Ukrajině zastavilo násilí
Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo krveprolití na východní Ukrajině, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy anektovaného ukrajinského poloostrova Krym. Rusové se prý musí „mobilizovat“ ve prospěch své vlasti a nikoli pro konflikt s okolním světem.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.