Ruské letouny útočily u Halabu, Asad prý na povstalce shodil jedovatý plyn | E15.cz

Ruské letouny útočily u Halabu, Asad prý na povstalce shodil jedovatý plyn

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské bojové letouny dnes provedly intenzivní údery jižně od severosyrského města Halabu na podporu vládních jednotek, jež se snaží zpomalit ofenzivu povstaleckých sil, uvedla agentura AFP. Podle rebelů citovaných agenturou Reuters byly v provincii Idlib nedaleko místa, kde byl v pondělí sestřelen ruský vrtulník, shozeny kontejnery s jedovatým plynem. Podle exilové Syrské národní rady (SNC) je za tímto útokem prezident Bašár Asad.

Mluvčí civilní obrany rebelů Reuters řekl, že plyn, pravděpodobně chlór, zasáhl ve městě Sarákib 33 lidí, většinou ženy a děti. Kontejnery s touto toxickou látkou prý byly shozeny v noci z vrtulníku.

SNC později během dne vydala prohlášení, v němž obvinila z tohoto chemického útoku Asada, přičemž poukázala na podobné incidenty v minulosti. „Každodenní realita potvrzuje, že veškeré mezinárodní dohody a předchozí rozhodnutí Rady bezpečnosti (OSN), ať už se týkají chemických zbraní či jiných věcí, pro Asadův režim nic neznamenají,“ uvedla SNC, což je opoziční koalice působící v exilu. Jestliže se podezření, že došlo k chemickému útoku, potvrdí, půjde o velmi vážnou záležitost, reagoval mluvčí americké diplomacie John Kirby.

Sarákib leží v provincii Idlib blízko místa, kde byl v pondělí sestřelen dopravní vrtulník ruské armády, který se podle Moskvy vracel z humanitární mise v Halabu. V jeho troskách zahynulo všech pět lidí, kteří byli na palubě. K sestřelení tohoto letadla se nikdo nepřihlásil. V oblasti neoperují radikálové z hnutí Islámský stát, jsou tam ale aktivní jiné islamistické skupiny a rovněž umírnění povstalci podporování USA.

Efekt náletů: neznámý

Dopad ruských náletů u Halabu zatím není znám. Tvrdé boje v této oblasti mezi Asadovou armádou a protivládními rebely si ale podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) už vyžádaly na obou stranách desítky mrtvých. SOHR konkrétně zmínila nálet na tržiště ve městě západně od Halabu, kde přišlo o život nejméně 11 lidí, včetně pěti dětí.

Organizace podle agentury AFP rovněž uvedla, že granáty odpálené protivládními silami v pondělí zabily tři desítky civilistů v části kontrolované Asadovými vojáky. Nejméně devět civilistů, včetně tří dětí, zahynulo při dnešní povstalecké palbě v Halabu.

Povstalci zahájili v neděli ofenzivu na jihu Halabu s cílem uvolnit z obležení čtvrti, které ve druhém největším syrském městě ovládají. Chtějí tak obnovit zásobovací cesty a zabránit vládním jednotkám, aby se zmocnily celého Halabu. Tamní obyvatelé dnes znovu začali pálit pneumatiky v naději, že černý kouř neumožní protivníkům podnikat letecké údery.

Toto centrum severní Sýrie je rozděleno od roku 2012. Asadově armádě se daří držet povstalecké čtvrti v obklíčení od 17. července. Ve východní části Halabu tím uvízlo na 200 tisíc civilistů. Syrská a ruská vláda zahájily minulý týden ve čtvrtek humanitární operaci, když otevřely koridory pro civilisty a pro povstalce, kteří se chtějí vzdát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video