K válčícím stranám v Sýrii prý proudí zbraně z Česka a východu Evropy
Na projektu se podílelo i České centrum pro investigativní žurnalistiku. Tisíce útočných pušek, jako je například AK-47, minometných granátů, raketometů, protitankových zbraní i těžkých kulometů směřovalo novou trasou zejména z balkánských zemí na Arabský poloostrov a do zemí sousedících se Sýrií.
Reportéři se přitom domnívají, že většina z nich následně končí v Sýrii, kde přispívá k dalšímu rozdmýchávání více než pět let trvající války.
Novináři během ročního vyšetřování zkoumali zejména informace o vývozu zbraní, zprávy OSN, smlouvy o zbraních, ale i pohyby letadel. Píší, že přitom odhalili způsob, jakým se munice z Bosny, Bulharska, Chorvatska, České republiky, Černé Hory, Slovenska, Srbska a Rumunska dostává na Blízký východ.
Od vyhrocení syrského konfliktu v roce 2012 těchto osm států schválilo dovoz zbraní a munice za 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy korun) do zemí, jako je Saúdská Arábie, Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Turecko. Jde přitom o klíčové trhy, které zásobují Sýrii a Jemen rovněž zmítaný ozbrojeným konfliktem, píše The Guardian.
Podívejte se na fotoreportáž ze Sýrie:
V minulosti přitom tyto blízkovýchodní země od středoevropských či východoevropských států téměř nic nenakupovaly. Nyní ale export roste a některé z největších zakázek byly schválené v loňském roce.
Povolení k vývozu přitom byla udělena i přes obavy expertů, že by zbraně mohly skončit u syrské ozbrojené opozice, což by znamenalo porušení národních, mezinárodních i unijních dohod, tvrdí britský list.
Na výzkumu se podílelo i České centrum pro investigativní žurnalistiku (CCIZ). To na svém webu uvedlo, že Saúdská Arábie uzavřela dohodu o dodávkách zbraní se srbskou firmou CPR Impex zbrojaře Petara Crnogorace. „Podle dokumentů, které máme k dispozici, s firmou CPR Impex a Petarem Crnogoracem uzavřela obchodní smlouvy i česká firma Excalibur Army,“ uvedlo CCIZ.
Srbská společnost podle něj dodává českou a slovenskou techniku saúdské armádě, která ji vzhledem ke svému modernímu vybavení nepotřebuje.
„Podle aktivistů monitorujících použití zbraní v syrském konfliktu i podle analýzy fotografií a videí sdílených na sociálních sítích jsou tyto zbraně distribuovány dál,“ napsalo CCIZ s tím, že je získávají kromě umírněných skupin i islámští radikálové. CCIZ připomíná, že pro Česko i Slovensko je Saúdská Arábie v posledních letech největším odběratelem vojenského materiálu.
S odkazem na N.R. Jenzen-Jonese, ředitele Armament Research Service, konzultační firmy specializující se na analýzu zbraní používaných v různých válečných konfliktech, CCIZ uvádí, že v Sýrii se používají kulovnice, pistole, ruční granáty, pancéřovky nebo různé verze samopalů a útočných pušek vyrobené v Československu, Česku nebo na Slovensku.
CCIZ také odkazuje na studii londýnské společnosti Conflict Armament Research, podle které patří česká munice mezi 12 druhů, které jsou nejpoužívanější bojovníky takzvaného Islámského státu. „Pokud zohledníme jen munici vyrobenou po roce 2010, posune se český materiál až na páté místo v tabulce nejpoužívanějších nábojů malé ráže,“ dodal web.
O vývozu slovenských zbraní a nábojů do Saúdské Arábie již v březnu informoval slovenský DenníkN.sk. Do země podle něj byly vyvezeny desítky tisíc kusů útočných pušek vzor 58 a k nim milióny nábojů, sovětské raketomety BM-21 Grad včetně munice, kulomety a tisíc protitankových střel československé výroby.
Excalibur Army odmítá zapojení do obchodů se zbraněmi s Arábií |
---|
Společnost Excalibur Army odmítá tvrzení, že by byla zapojena do obchodu se zbraněmi do Saúdské Arábie. V prohlášení uvádí, že všechny její obchody byly vždy legální. Se společností CPR Impex podle Tymela obchodovala v letech 2008 až 2010, když dovážela zbraně, munici a náhradní díly na tanky T-55. „Jediná smlouva na vývoz byla smlouva podepsaná v roce 2013 mezi Excalibur Army spol. a CPR Impex DOO. Následně jsme požádali o vývozní licenci, kterou jsme, z důvodu zrušení smlouvy, krátce poté stáhli. Tento obchod tedy nebyl nikdy realizován,“ uvedl Tymel. Dodal, že do Saúdské Arábie v posledních letech Excalibur Army ani Real Trade Praha nevyvezla žádný vojenský materiál, „kde by bylo toto teritorium uvedeno jako konečný uživatel“. |