Ruské námořnictvo cvičí v Lamanšském průlivu, NATO to popírá | e15.cz

Ruské námořnictvo cvičí v Lamanšském průlivu, NATO to popírá

Ruský torpédoborec Severomorsk (v popředí)
Ruský torpédoborec Severomorsk (v popředí)
• 
ZDROJ: Americke namornictvo, Wikimedia Commons

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina bojových plavidel ruského vojenského námořnictva se přesunula do Lamanšského průlivu, kde uspořádá vojenské cvičení. Oznámila to ruská agentura RIA Novosti. Podle Paříže i Bruselu se ale o manévry nejedná, ruské lodi prý oblastí jen proplouvají.

Podle ruské agentury se do manévrů zapojí protiponorková loď Severomorsk a několik dalších bojových a podpůrných plavidel ruské Severní flotily, které do Lamanšského průlivu vpluly ze severu Calaiskou úžinou. Tam je zastihla bouře, před kterou se uchýlily do mezinárodních vod u francouzského pobřeží při ústí řeky Seiny.

Během přestávky posádky procvičí boj s podmořskými diverzními jednotkami a provedou nácvik protipožární ochrany, uvedla ruská agentura bez dalších podrobností.

Žádné manévry tam nejsou. Lodi jen kotví v zóně, kde se mohou zdržovat několikrát ročně

Francie a velení NATO v prohlášení popřely, že by v Lamanšském průplavu probíhalo ruské vojenské cvičení. „Žádné manévry tam nejsou. Lodi jen kotví v zóně, kde se mohou zdržovat několikrát ročně,“ uvedl mluvčí francouzského válečného námořnictva.

I mluvčí velení NATO potvrdil, že aliance pohyb ruských plavidel sleduje. „Podle našich informací průplavem proplouvají a jejich cestu zdržela bouře. Žádné vojenské cvičení, o kterém nás přesvědčují ruská média, v průplavu není,“ řekl mluvčí Jay Janzen.

Rusko v poslední době uspořádalo řadu velkých vojenských cvičení Severní, Černomořské, Baltské i Tichomořské flotily. Ohlášené manévry v Lamanšském průlivu by byly první, které se by se konaly v prostoru mezi Británií a Francií, v samém srdci Severoatlantické aliance.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery