Rusko a Čína tlačí přes OSN mírové řešení severokorejské krize | E15.cz

Rusko a Čína tlačí přes OSN mírové řešení severokorejské krize

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministři zahraničí Ruska a Číny Sergej Lavrov a Wang I chtějí prosazovat rusko-čínský návrh řešení severokorejské krize v Radě bezpečnosti OSN. Dohodli se na tom podle agentury TASS v telefonickém rozhovoru. Návrh vyzývá KLDR k zastavení raketových testů a Spojené státy k odvolání plánovaného vojenského cvičení.

Lavrov a Wang podle ruské tiskové agentury vyzvali Pchjongjang a Washington, aby upustily od hrozeb použití síly. "Potvrdili nepřípustnost vojenských dobrodružství a výhrůžek, bez ohledu na původce. Pokusy o silové řešení regionálních problémů jsou nepřípustné," napsal TASS ve zprávě o telefonátu ministrů.

Rusko a Čína se zatím bez úspěchu snaží prosadit diskusi o svém plánu na řešení krize, jehož podstatou je zdrženlivost obou znesvářených stran.

Spojené státy by měly pozastavit uspořádání pravidelných vojenských manévrů s jihokorejskou armádou, které se mají konat koncem srpna. KLDR má podle rusko-čínského návrhu zastavit raketové testy.

Ministři zahraničí chtějí svůj návrh prosazovat při dvoustranných jednáních s jinými partnery i na půdě Rady bezpečnosti OSN. Ta počátkem měsíce schválila nové tvrdé sankce proti KLDR, které mají být trestem za dva testy mezikontinentálních balistických raket. K sankcím se připojilo i Rusko a Čína.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video