Rusko by mělo být pozváno na summit G7 do Německa, míní lobbisté | E15.cz

Rusko by mělo být pozváno na summit G7 do Německa, míní lobbisté

ruský prezident Vladimir Putin
ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko by mělo dostat pozvánku na summit nejvyspělejších zemí G7, který se příští víkend uskuteční v Německu. Uvedli to šéfové dvou podnikatelských zájmových skupin v Německu, které citovala německá média. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v dubnu odmítl názory, že by měl Rusko na dvoudenní summit do bavorského alpského zámku Elmau pozvat. Po nezákonném záboru ukrajinského Krymu Ruskem není možné pokračovat jako dřív, řekl.

Ruský prezident Vladimir Putin ale chyběl už i na loňském summitu G7. Skupina sedmi nejvyspělejších ekonomik světa tím tehdy protestovala proti ruské anexi Krymu. Na východě Ukrajiny mezitím navzdory únorovým dohodám o příměří pokračuje konflikt mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty.

Podle šéfa německé Komise pro hospodářské vztahy s východní Evropou, která zastupuje zájmy německých podniků v tomto regionu, je nepozvání Ruska na summit zmeškanou příležitostí.

„Schůzka G7 za účasti Ruska by mohla přispět k řešení krizí a přimět Rusko ke konstruktivním krokům v ukrajinském konfliktu,“ řekl šéf komise Eckhard Cordes nedělníku Welt am Sonntag, z nějž citovala agentura Reuters.

Rozkladný proces je možné vyřešit pouze s Ruskem

Rovněž předseda Německo-ruského fóra a významný představitel německých sociálních demokratů (SPD) Matthias Platzeck se podle agentury Reuters domnívá, že je čas pozvat Rusko zpět do G7. Rozkladný proces na Blízkém východě, v Íránu, Afghánistánu a Sýrii je podle něj možné vyřešit pouze s Ruskem, sdělil listu Platzeck, který je bývalým premiérem spolkové země Braniborsko. Proti mezinárodnímu terorismu je prý možné bojovat pouze s informacemi ruských tajných služeb.

Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Německo, Británii, Francii a Itálii. Společná jednání s Ruskem se označovala jako G8. V reakci na zábor Krymu bylo Rusku loni v březnu členství v G8 pozastaveno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.