Rusko může eurozóně pomoci až deseti miliardami dolarů | E15.cz

Rusko může eurozóně pomoci až deseti miliardami dolarů

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko je připraveno začít jednat o pomoci eurozóně a investovat by mohlo až deset miliard dolarů (asi 180 miliard korun). Řekl to poradce ruského prezidenta Arkadij Dvorkovič. Pokud Moskva pomoc poskytne, bude to ale prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu (MMF) a na základě bilaterálních smluv. Ty by Rusko uzavřelo s každou zemí zvlášť.

„Neexistují žádné formální požadavky ze strany Evropské unie, ale pokud bude nějaká žádost existovat, bude Rusko uvažovat o možnosti podpory,“ uvedl Dvorkovič. „Je pro nás důležité, aby Evropa zůstala stabilní,“ dodal.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv se tento týden připojí k dalším členům skupiny G20, kteří ve francouzském Cannes jednají o řešení dluhů jednotlivých států. Podle Dvorkoviče bude Rusko požadovat jako stát držící třetí největší množství devizových rezerv na světě, aby všechny země začaly snižovat své rozpočtové deficity.

Na začátku tohoto měsíce také Rusko vyjádřilo svou připravenost ke koupi španělských dluhopisů.

Eurozóna se potýká s vleklou dluhovou krizí, kterou chce řešit přes svůj záchranný fond EFSF. Minulý týden se členské země dohodly na posílení efektivity fondu pomocí pákového efektu, přesná konstrukce ale ještě musí být upřesněna.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video