Rusko nevylučuje, že vybuduje v Sýrii velkou vojenskou základnu | E15.cz

Rusko nevylučuje, že vybuduje v Sýrii velkou vojenskou základnu

Ruské bombardování Sýrie
Ruské bombardování Sýrie
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Posílí Rusko svou vojenskou přítomnost na Blízkém východě? Ruská armáda nevylučuje, že v Sýrii vybuduje námořní, leteckou a pozemní základnu. K útokům na cíle v Sýrii prý může použít i Černomořskou flotilu, řekl zástupce šéfa generálního štábu Andrej Kartapolov.

Na cíle v Sýrii v současné době útočí zhruba 50 ruských bojových letounů. Čtyři raketové křižníky operující na jihozápadě Kaspického moře odpalují proti údajným základnám organizace Islámský stát (IS) v Sýrii rakety s plochou dráhou letu, které k letům na cíl využívají nízké letové koridory nad Íránem a Irákem.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kazachstánu prohlásil, že nasazení ruských sil v Sýrii je časově omezeno rámcem útočných operací syrské armády proti teroristům.

Generálplukovník Kartapolov, který je šéfem operační správy ruského generálního štábu, dnes v rozhovoru s moskevským deníkem Komsomolskaja pravda řekl, že vybudování nové vojenské základny v Sýrii není vyloučeno.

„Nevylučujeme vytvoření jedné vojenské základny, která bude mít několik částí - námořní, leteckou a pozemní,“ konstatoval ruský generál. Na dotaz, zda mohou být proti útokům na cíle v Sýrii nasazena i plavidla ruské Černomořské flotily, odpověděl: „nepochybně“. Do bojů podle něj mohou zasáhnout lodě operující ve Středozemním moři.

Přečtěte si:

Rusko má už řadu let námořní základnu v syrském přístavním městě Tartús, která je jediným opěrným bodem ruského námořnictva ve Středomoří. Základna ale rozsahem není velká a podle ruských médií slouží hlavně k účelům servisu a logistiky. K útokům proti povstalcům startují ruské bitevníky z letiště Hmímím u syrské Latákíje.

Ruské pozemní síly podle Kartapolova do bojů v Sýrii „v žádném případě“ nezasáhnou. Ruská armáda má nicméně veškeré technické možnosti k tomu, aby zasadila letecké a raketové údery proti teroristickým cílům v Iráku, upozornil ruský generál. „Je to závislé na rozhodnutí našeho vrchního velitele,“ poukázal na velitelské pravomoci prezidenta Putina.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video