Rusko oddělilo Krym od Ukrajiny bezpečnostním plotem

Krym

Krym Zdroj: CC BY 4.0: Kremlin.ru via Wikimedia Commons

Rusko dokončilo výstavbu bezpečnostního plotu na pomezí anektovaného poloostrova Krym s pevninskou Ukrajinou. S odvoláním na agentury RIA Novosti a TASS o tom na svém webu informovala britská stanice BBC. Plot je více než šedesát kilometrů dlouhý, opatřený ostnatým drátem a stovkami senzorů.

Podle prohlášení ruské tajné služby FSB, z něhož cituje TASS, je stavba zamýšlena jako zábrana před pašeráky zbraní, drog, alkoholu a dalšího nelegálního zboží. Pod službu FSB spadají i ruské pohraniční složky. Ukrajinská pohraniční služba pro BBC odmítla stavbu komentovat. Pouze potvrdila, že z jejich stanovišť není viditelná.

Plot, postavený podél Perekopské šíje, izoluje poloostrov od Chersonské oblasti na pevnině Ukrajiny. Podle BBC je vybaven radiolokačními systémy podobnými těm, jimiž Rusko střeží svoji severní a východní hranici.

Na Ukrajině přitom teprve ve středu skončil válečný stav. Ten byl vyhlášen v deseti oblastech země na měsíc poté, co Rusové 25. listopadu v Kerčském průlivu na pomezí Krymu a Ruska ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva. K propuštění 24 námořníků zadržovaných Ruskem dnes podle agentury Reuters vyzvala německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a začaly boje ve východoukrajinském Donbasu, staví bezpečnostní ploty na svých hranicích i Ukrajina. Kromě plotu v Chersonské oblasti stojí po jednom plotu i v Černihivské a Charkivské oblasti, které obě hraničí právě s Ruskem.