Agenti i politici. Rusko rozšířilo seznam odvetných sankcí | E15.cz

Agenti i politici. Rusko rozšířilo seznam odvetných sankcí

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rusko rozšířilo seznam ukrajinských politiků a společností, na něž uvalilo odvetné sankce. Mezi nově zasaženými fyzickými osobami je například náčelník ukrajinské rozvědky, starosta města Oděsy a řada poslanců. Seznam společností doplnily firmy působící v oblasti obrany a energetiky, informovala dnes agentura TASS.

V původních seznamech fyzických a právnických osob zasažených sankcemi, které podepsal 1. listopadu předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv, bylo 322 Ukrajinců a 68 společností. Nyní se černé listiny rozšířily o 245 jmen na 567 a o sedm firem na 75.

Pokud jde o ukrajinské činitele, své sankce Moskva nyní uvalila například i na náčelníka hlavní správy rozvědky ministerstva obrany Vasyla Burbu, na starostu Oděsy Gennadije Truchanova nebo na prvního náměstka ministra vnitra Serhije Jarového. Na sankčním seznamu přibyla i řada ukrajinských zákonodárců, a to zleva i zprava politického spektra, z vládních i opozičních řad.

Ruská vláda k tomuto kroku přikročila v odvetě za sérii postupně rozšiřovaných protiruských sankcí Ukrajiny. Kyjev je zavedl v reakci na anexi Krymu v březnu 2014 a podle údajů agentury TASS postihly 1228 právnických a 468 fyzických osob. Byli mezi nimi ruští političtí činitelé, úředníci, podnikatelé, novináři a také vůdci proruských separatistů na východě Ukrajiny. Tyto sankce se několikrát rozšiřovaly, naposledy letos v červnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video