Rusko odkládá start nové kosmické lodi, vyšetřování nehody se protáhlo | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Rusko odkládá start nové kosmické lodi, vyšetřování nehody se protáhlo

Rusko odkládá start nové kosmické lodi, vyšetřování nehody se protáhlo
Ruská vesmírná loď Progress
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Rusko o měsíc odložilo první start nového typu nákladní kosmické lodi Progress-MS, protože nebyl zcela prošetřen neúspěšný start rakety staršího typu z letošního dubna. Oznámil to šéf výrobní firmy Eněrgija Vladimir Solncev. Start nového typu lodi byl přeložen z 21. listopadu na 21. prosince.

Při startu koncem dubna se Progress nedostal na předpokládanou oběžnou dráhu a po ztrátě kontaktu s řídicím střediskem a samovolném poklesu shořel v atmosféře. Podle expertů byla příčinou havárie závada při oddělení nákladní lodi od nosné rakety, způsobená konstrukční chybou.

Ruské kosmické lodě Progress jsou k dopravě nákladů na oběžnou dráhu využívány od roku 1978 a jejich provoz byl až do dubnové havárie spolehlivý. Nová verze Progressu má vylepšit funkci motorů, zpřesnit navigaci a rozšířit komunikační možnosti s řídicím střediskem. Nový Progress bude mít vnější kontejner, z něhož bude možné vypouštět až čtyři menší samostatné družice.

Progress se užívá k dopravě nákladů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Kromě ruských lodí obsluhuje ISS evropská loď ATV, japonská HTV a americké nákladní lodě Cygnus společnosti Orbital Sciences a Dragon společnosti SpaceX.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!