Rusko pomůže Kypru, prodlouží splatnost jeho dluhu | E15.cz

Rusko pomůže Kypru, prodlouží splatnost jeho dluhu

Prázdná pobočka Bank of Cyprus
Prázdná pobočka Bank of Cyprus
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Rusko se rozhodlo restrukturalizovat úvěr 2,5 miliardy eur (přes 64 miliard Kč), který v roce 2011 poskytlo Kypru, a přispět tak k řešení kyperských dluhových problémů. Uvedl to dnes podle televize RT ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Německa.

„Na žádost Evropské komise jsme se rozhodli, že tento dluh restrukturalizujeme. Přispějeme tím k řešení kyperských potíží,“ uvedl Putin na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Kypr požádal o prodloužení splatnosti úvěru a o snížení úrokové sazby. Podle ruského ministra financí Antona Siluanova znamenají restrukturalizační požadavky Kypru odpis deseti procent dluhu.

Kypr se nedávno dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v hodnotě deset miliard eur. V rámci této dohody bude muset zabavit část některých vkladů v kyperských bankách a zredukovat svůj přebujelý bankovní sektor. „Věříme, že je to izolovaný případ. Tyto metody pomoci z krize již v problémové eurozóně nebudou použity,“ řekl Putin.

David Klimeš: Zapomeňte na Kypr. Zachraňte Itálii!

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.