Rusko posiluje vojska u Krymu. Přibývají lodě a transportéry | e15.cz

Rusko posiluje vojska u Krymu. Přibývají lodě a transportéry

V Sevastopolu kotví ruské válečné lodě. Již se hovoří i o baltské flotile
V Sevastopolu kotví ruské válečné lodě. Již se hovoří i o baltské flotile
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko masivně posiluje své vojenské jednotky na východní straně Kerčského průlivu, úžiny mezi Černým a Azovským mořem oddělující východ Krymu od ruského Krasnodarského kraje. Oznámila to dnes ukrajinská pohraniční služba. V Sevastopulu již jsou i lodě baltské flotily.

Ruské námořnictvo mění postavení svých bojových plavidel rozmístěných u sevastopolského přístavu. Podle ukrajinských médií hrozí nebezpečí, že ruská armáda využije k přepravě svých jednotek trajektové přepravy přes Kerčský průliv. V nejužším místě odděluje Krym od ruské pevniny asi 4,5 kilometru. „Na druhé straně průlivu jsou obrněné transportéry, nelze říci, zda se chystají je naložit na trajekty,“ prohlásil mluvčí ukrajinských pohraničníků.

Ruské námořní manévry v Krymu

Krymská agentura Centr napsala, že ruská armáda v několika okresech poloostrova zablokovala mobilní telefonický provoz. Ruští vojáci rovněž zahájili blokádu skladů ukrajinského vojenského námořnictva.

Nová kyjevská vláda podle vicepremiéra Vitalije Jaremy zvažuje možnost uzavření ukrajinsko-ruských hranic či výrazného zpřísnění hraničního režimu. Důvodem je masový příliv ruských občanů, kteří se na východě Ukrajiny zapojují do demonstrací proruských organizací. Ruští pohraničníci podle Jaremy prakticky otevřeli hranice pro kolony autobusů, které na Ukrajinu přivážejí demonstranty.

Rusové obsazují další vojenské objekty

Většina Krymu je pod kontrolou ruských vojáků, kteří v noci na pondělí obsadili několik dalších vojenských objektů a správních budov na poloostrově. Vojáci se na ukrajinském území pohybují v maskovacích uniformách bez hodnostního označení, jejich výzbroj, chování a vybavení podle místních novinářů jasně ukazuje na armádní profesionály.

Podle ukrajinské agentury RBK dokončily ruské jednotky v noci obsazení ukrajinské vojenské posádky v zálivu Balaklava u Sevastopolu. Ruští vojáci, které doprovázel tým neozbrojených civilistů, Ukrajince odzbrojili. Pod kontrolou ruských jednotek jsou i objekty sevastopolského mezinárodního letiště Belbek, které Rusové obsadili s použitím hlukových granátů. Místní ukrajinská vojenská jednotka útočníkům odevzdala zbraně.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery