Rusko prý zaslalo do Íránu první část protiletadlových raket

Ruský raketový systém S-300

Ruský raketový systém S-300 Zdroj: Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Rusko zaslalo Íránu první část protiletadlového raketového systému S-300. Írán za budování své raketové technologie sklízí zahraniční kritiku. Smlouvu na dodávku protiletadlových komplexů S-300 obě země podepsaly před devíti lety.

Realizace kontraktu ale byla pozastavena, když Rada bezpečnosti OSN v roce 2010 přijala rezoluci číslo 1929, která předpokládala zavedení dalších sankcí vůči Íránu. Rusko dodávku zastavilo, loni v dubnu však prezident Vladimir Putin zákaz dodat rakety Íránu odvolal kvůli slibně se vyvíjejícím rozhovorům o íránském jaderném programu.

Írán se sice loni se světovými mocnostmi dohodl na omezení svého jaderného programu a zajistil si tak zrušení sankcí, avšak dále provádí raketové testy. Mnozí signatáři dohody o jaderném programu tyto testy považují za porušení dohody, která se týká také raketové technologie, avšak Írán a Rusko jsou opačného názoru. Rozvíjení a nákup raketové technologie může Íránu vynést nové sankce, o nichž ale musí znovu rozhodovat Rada bezpečnosti OSN.