Rusko stáhne část vojáků ze své největší zahraniční základny | E15.cz

Rusko stáhne část vojáků ze své největší zahraniční základny

Ruská armáda
Ruská armáda
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko hodlá omezit stavy svých vojáků na vojenské základně v Tádžikistánu, která dosud byla největším vojenským zařízením Ruska v zahraničí. Řekl to mluvčí ruské armády, aniž upřesnil aktuální početní stav. Podle západních analytiků tento krok signalizuje upadající ruský vliv ve Střední Asii.

Překvapivé oznámení přichází zhruba dva měsíce poté, co Rusko stáhlo dva své motostřelecké prapory z tádžických okresů sousedících s Afghánistánem. Jednotky byly přesunuty do hlavního města Dušanbe. Podle agentury Reuters čelí Rusko ve Střední Asii silné politické a hospodářské konkurenci USA a Číny.

Podle ruského mluvčího bude v Tádžikistánu napříště místo motostřelecké brigády umístěna pouze méně početná divize. Reálná čísla mluvčí odmítl uvést. „Početní stav se mírně sníží, ale pohyblivost jednotek a jejich schopnost rychlé reakce se naopak zlepší,“ uvedl. Dosud udržovala Moskva v Tádžikistánu kontingent o síle až 7500 mužů.

O případných sporech mezi Ruskem a Tádžikistánem existuje málo důkazů, ale podle západních diplomatů v Dušanbe není tádžický prezident Imomali Rachmon s přítomností ruských vojáků spokojen. Jeho snaha posílit nezávislost na Moskvě se projevuje i v řadě jiných oblastí. Minulý týden místní agentura Chovar oznámila, že název změnilo poslední tádžické město, které si dosud zachovalo jméno ze sovětských dob.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video