Ruský generál: Protiraketový štít v Evropě míří proti nám | E15.cz

Ruský generál: Protiraketový štít v Evropě míří proti nám

Generál Valerij Gerasimov
Generál Valerij Gerasimov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tvrdou kritiku politiky západních států vůči Moskvě obsahoval projev náčelníka generálního štábu ruské armády Valerije Gerasimova k vojenským přidělencům zahraničních ambasád. Státy NATO podle ruského generála utiskují Rusko ve všech strategických směrech a jejich cílem je zablokovat jeho vojenský, technický a hospodářský rozvoj.

Zvláštní pozornost věnoval Gerasimov americkému projektu protiraketového štítu, který má uchránit evropské spojence USA před íránskými balistickými raketami. Rusko s plánem Pentagonu nesouhlasí a žádá záruky, že prvky americké protiraketové obrany nebudou namířeny proti Rusku s cílem oslabit jeho odstrašující sílu.

Kapacita protiraketového štítu USA podle ruského generála daleko převyšuje obranné potřeby NATO. „Nehledě na naše opakované návrhy se Spojené státy ani evropské země nechtějí zaručit, že protiraketová obrana nebude namířena proti Ruské federaci,“ konstatoval náčelník ruského generálního štábu.

Řešení jen vlastních zájmů

USA a NATO považují Rusko za jednoho z hlavních geopolitických soupeřů, uvedl dále. To se promítá do řešení takových problémů, jako je urovnání krize v Sýrii, řešení íránského jaderného programu nebo uklidnění situace na východě Ukrajiny.

„Chtějí tyto problémy řešit způsobem, který odpovídá jen jejich zájmům,“ prohlásil Gerasimov. Potvrdil přitom, že napomoci k vyřešení konfliktu na Donbasu má ruská vojenská mise vyslaná na východ Ukrajiny, kterou vede zástupce vrchního velitele ruských pozemních vojsk generál Alexandr Lencov.

Vojenská mise v Donbasu působí na žádost náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Viktora Muženka. „Jejím úkolem je znesvářeným stranám poskytovat pomoc a podporu společně s OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě),“ řekl. „Hlavním cílem je ale zastavit ostřelování obytných čtvrtí, kde jsou zabíjeni nevinní civilisté,“ upřesnil.

„Upřímně řečeno, vše je komplikované. Kdyby nebylo neustálých vnějších zásahů od představitelů řady evropských zemí, členů NATO a Spojených států, urovnání problémů by bylo jednodušší,“ prohlásil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video