Ruský umělec je kvůli zapáleným vratům do sídla tajné služby ve vazbě | E15.cz

Ruský umělec je kvůli zapáleným vratům do sídla tajné služby ve vazbě

ruský protivládní umělec Pjotr Pavlenskij
ruský protivládní umělec Pjotr Pavlenskij
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský soud dnes poslal na měsíc do vazby známého protivládního umělce Pjotra Pavlenského, který se zodpovídá z vandalismu za to, že v pondělí zapálil vrata u vchodu do sídla ruské tajné služby FSB v centru Moskvy. Informovala o tom agentura Interfax.

Pavlenskij, pro kterého obhajoba žádala propuštění na kauci, chtěl po soudu, aby jeho čin překvalifikoval z vandalismu na terorismus. „Požaduji, abych se stal podezřelým z terorismu. Jsem přesvědčen, že je to ve vašem systému logické. Dokud nesplníte můj požadavek, odmítám plnit soudní zvyklosti,“ prohlásil podle The Moscow Times Pavlenskij.

Petrohradský umělec tvrdí, že svou akcí u sídla FSB nazvanou „Strach“ chtěl varovat před taktikou zastrašování uplatňovanou nástupkyní nechvalně známé sovětské státní policie KGB.

Výstřední protesty

V minulosti Pavlenskij provedl řadu výstředních protivládních protestů, například loni v říjnu se svlékl donaha a uřízl si lalůček pravého ucha, aby veřejnost upozornil na zneužívání psychiatrie pro politické účely. Protestoval u psychiatrického ústavu, kam soudy a policie často posílají opoziční aktivisty k vyšetření.

V listopadu 2013 si v dosud nejdrastičtějším protestu přibil hřebem genitálie k dlažbě Rudého náměstí, čímž prý chtěl varovat před apatií a nečinnou odevzdaností ruské společnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video