Rusové v Halabu vyjednali příměří, jen na 48 hodin | E15.cz

Rusové v Halabu vyjednali příměří, jen na 48 hodin

Trosky v druhém největším městě Sýrie Aleppu (Halabu)
Trosky v druhém největším městě Sýrie Aleppu (Halabu)
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v severosyrském Halabu. Tvrdí to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, dojednané prý z ruské iniciativy, vstoupilo v platnost v noci na dnešek. Jak uvedla ruská diplomacie, Moskva by přitom chtěla, aby v oblasti zavládlo déle trvající příměří. V Halabu se v uplynulých týdnech odehrávaly tvrdé boje a docházelo rovněž k bombardování. Při násilnostech zahynuly stovky lidí na obou stranách konfliktu.

Zpráva ruské agentury neuvádí, mezi kým byl klid zbraní sjednán. Jeho účelem je podle ministerstva obrany „omezit intenzitu ozbrojeného násilí a stabilizovat situaci“ v okolí nejlidnatějšího syrského města. Několik podobných příměří bylo v oblasti uzavřeno již v posledních měsících. Opoziční aktivisté informovali, že dnes brzo ráno se ve městě ozývala ojedinělá střelba.

Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, ve středu oznámili, že při tvrdých bojích mezi provládními silami, extremisty a rebely v syrské provincii Halab zahynulo za necelých 24 hodin nejméně 70 bojovníků.

Město Halab je rozděleno na část kontrolovanou vládou a část, kterou má pod kontrolou opozice. Operují zde ale i radikálové například z fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu.

V Sýrii bylo v únoru dojednáno příměří mezi vládou a ozbrojenou opozicí, které se ale netýkalo teroristických skupin jako Islámský stát a právě fronta An-Nusra. Od dubna ale klid zbraní prakticky již neplatí ani mezi signatáři dohody kvůli obnoveným bojům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video