Růst evropské ekonomiky se udržel nad nulou | E15.cz

Růst evropské ekonomiky se udržel nad nulou

Růst evropské ekonomiky se udržel nad nulou
sídlo ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Růst ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve druhém čtvrtletí zpomalil shodně na 0,2 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V prvním kvartálu činil hospodářský růst v zemích eurozóny 0,4 procenta a v celé EU 0,5 procenta.

V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,1 procenta. Jeho růst tak zvolnil z 1,2 procenta v prvním kvartálu. V celé EU meziroční růst zpomalil z 1,6 procenta na 1,3 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento měsíc potvrdil, že na letošní rok počítá se zpomalení růstu ekonomiky eurozóny na 1,3 procenta z loňských 1,9 procenta. V příštím roce by však měl růst podle MMF zrychlit na 1,6 procenta.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se podle dnešních údajů Eurostatu navzdory zpomalujícímu růstu ekonomiky v červnu snížila na jedenáctileté minimum 7,5 procenta. Údaje Eurostatu dnes rovněž ukázaly, že inflace v eurozóně klesla na 1,1 procenta, což je nejnižší úroveň za téměř rok a půl.

Slabá inflace a zpomalující hospodářský růst posilují očekávání, že Evropská centrální banka podpoří ekonomiku eurozóny uvolněním měnové politiky. ECB minulý týden signalizovala, že by mohla přikročit k dalšímu snížení úroků či k novým nákupům dluhopisů.

Autor: ČTK
 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!