Ruští miliardáři se kvůli sankcím USA zbavují privátních letadel

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Oleg Děripaska
2
Fotogalerie

Ruští oligarchové zasažení americkými sankcemi se zbavují svých soukromých letadel. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Po "hliníkovém králi" Olegu Děripaskovi se privátního letounu vzdal i miliardář Gennadij Timčenko, blízký přítel kremelského šéfa Vladimira Putina. Děripaska i Timčenko patří k nejbohatším lidem v zemi.

Děripaska se ocitl na letošním dubnovém americkém sankčním seznamu, který postihl osoby z bezprostředního Putinova okolí. Ve snaze odstranit své firmy z dosahu sankcí Děripaska v květnu odstoupil z představenstva společnosti En+, která spravuje jeho aktivity v oblasti hutnictví a hydroenergetiky. V květnu ruský magnát zrušil leasing tří soukromých letadel, jejichž financování prý nebyl schopen zvládnout.

Timčenko, jehož majetek odhaduje časopis Forbes na 15 miliard dolarů (335 miliard korun), je na černé listině USA už od ruské anexe Krymu v roce 2014. Podle Reuters letos v důsledku sankcí prodal svůj soukromý letoun Gulfstream G650, jehož pořizovací hodnota je kolem 60 milionů dolarů. Pořídil si ho v roce 2013. Stroj podle Timčenka nebyl provozuschopný, protože kvůli sankcím nejsou dostupné náhradní díly ani navigační software.

Spojené státy vyhlásily protiruské sankce v několika vlnách, poprvé v roce 2014 bezprostředně po ruském záboru Krymu a zatím naposledy letos na jaře. Kromě anexe ukrajinského poloostrova jako důvod postihu ruských podnikatelů a firem americká vláda uvádí údajné vměšování do prezidentských voleb v USA v roce 2016 a porušování lidských práv v Rusku.