Aktualizováno
Rutte bude novým generálním tajemníkem NATO, Stoltenberg končí po deseti letech

Nizozemský premiér Mark Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte Zdroj: Reuters

Končící nizozemský premiér Mark Rutte se od října stane generálním tajemníkem Severoatlantické aliance, jeho jmenování definitivně potvrdily členské státy organizace. Rutte ve funkci vystřídá Jense Stoltenberga, který v čele NATO stojí od roku 2014.

„Vřele vítám, že spojenci NATO vybrali jako mého nástupce premiéra Marka Rutteho,“ napsal Stoltenberg na sociální síti X. Rutte je skutečným stoupencem transatlantických vztahů, „je silným vůdcem a budovatelem konsenzu“, dodal Stoltenberg. Mandát norského politika, který NATO vede desátým rokem, spojenci opakovaně prodlužovali, mimo jiné kvůli ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.

To, že Stoltenbergovým nástupcem bude 57letý Nizozemec, bylo již minulý týden považované za hotovou věc poté, co svou kandidaturu stáhl Rutteho jediný soupeř, rumunský prezident Klaus Iohannis. Pro Rutteho zároveň končí 14 let trvající období, kdy stál v čele Nizozemska v rámci několika různých vlád. Po podzimních volbách v západoevropské zemi a dlouhém povolebním vyjednávání nastupuje k moci kabinet vedený krajně pravicovou Stranou pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse.

„Je to obrovská čest, být jmenován generálním tajemníkem NATO,“ reagoval na dnešní oznámení Rutte. „Aliance je a zůstane základním kamenem naší kolektivní obrany. Vedení této organizace je zodpovědnost, kterou neberu na lehkou váhu,“ dodal.

Rutteho čtyřčlenná nizozemská vládní koalice se loni v červenci rozpadla kvůli neshodám ohledně změn v azylovém a migračním systému. Následně Rutte ohlásil konec domácí politické kariéry s tím, že v dalších volbách se už nebude ucházet o opětovné zvolení do parlamentu a skončí i jako lídr Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD).

Loni v říjnu Rutte oznámil svou kandidaturu do čela NATO. Brzy mu vyjádřily podporu klíčové alianční země jako USA, Británie, Francie a Německo. Časem se m povedlo překonat i o odpor ze strany Turecka a Maďarska. 

Končící nizozemský premiér je považován za schopného politika a vyjednavače, který se dokáže dohodnout s nejrůznějšími aktéry. V nové funkci pro něj mezi hlavními výzvami budou pokračující ruská agrese na Ukrajině nebo sílící napětí mezi Západem a Čínou. Rutte bude také dohlížet na rozsáhlé změny v plánech kolektivní obrany, které aliance zahájila ve světle války vedené Moskvou u východních hranic NATO.