S Hoferem jako prezidentem vztahy nenavážeme, vzkázal Rakousku Izrael | E15.cz

S Hoferem jako prezidentem vztahy nenavážeme, vzkázal Rakousku Izrael

Norbert Hofer
Norbert Hofer
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izrael nadále odmítá navazovat oficiální kontakty se členy pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Velvyslankyně židovského státu to řekla v rozhovoru poskytnutém agentuře APA. Své rozhodnutí nehodlá změnit ani v případě, že by kandidát strany Norbert Hofer zvítězil v nadcházejícím druhém kole prezidentských voleb.

„To je naše politika a ta se měnit nebude,“ uvedl velvyslankyně Talja Ladorová-Fresherová. Co by to znamenalo v případě, že by byl Hofer 22. května zvolen rakouským prezidentem, ale říct nechtěla.

Když se FPÖ v roce 2000 poprvé dostala do vlády jako koaliční partner Lidové strany Rakouska (ÖVP) Wolfganga Schüssela, omezil Izrael s Rakouskem diplomatické vztahy.

Šedesát let vztahů

Rakousko letos slaví šedesáté výročí navázání diplomatických vztahů s Izraelem. Ministr zahraničí Sebastian Kurz u té příležitosti v neděli vyrazí na návštěvu této blízkovýchodní země.

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, v němž se organizovali bývalí nacisté. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986 až 2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky. Pobouření vyvolala především jeho urážka předsedy rakouské židovské obce Ariela Muzicanta. Haider o něm řekl, že nechápe, jak může být „taková špína“ někdo, kdo se jmenuje Ariel. Izraelský vláda v roce 2000 Haidera označila za „nechtěnou osobu“. Podle řady kritiků má FPÖ blízko k pravicovému extremismu dodnes.

Kontroverzní prezident již v minulosti Rakousko zavlekl do mnohem rozsáhlejší mezinárodní izolace. Kurt Waldheim stál v čele země od roku 1986 do roku 1992. Už během jeho kandidatury se objevilo podezření, že se za druhé světové války podílel na válečných zločinech, později se objevily další potvrzující dokumenty. S Waldheimem se tak během jeho prezidentství odmítaly setkávat představitelé řady zemí a například USA jej zařadily na seznam nežádoucích osob.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video