S&P: Británie může kvůli referendu přijít o prestižní rating AAA | E15.cz

S&P: Británie může kvůli referendu přijít o prestižní rating AAA

Britský premiér David Cameron
Britský premiér David Cameron
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's pohrozila, že kvůli plánům nové vlády Davida Camerona na uspořádání referenda o vystoupení Británie z Evropské unie by země mohla přijít o prestižní úvěrovou známku AAA. Agentura to udělala tím, že zhoršila výhled britského ratingu na "negativní", čímž naznačila možnost zhoršení samotného ratingu v dohledné době.

S&P je jedinou ze tří velkých světových ratingových agentur, která přiznává Británii nejvyšší možnou známku. Loni v červnu svůj výhled ratingu AAA ještě zlepšila na nejlepší možné hodnocení „stabilní“.

„Rozhodnutí britské vlády uskutečnit do roku 2017 referendum o členství v EU do roku 2017 naznačuje, že ekonomické politice hrozí, že bude více vystavena stranické politice, než jsme dosud předpokládali,“ uvedla podle agentury Reuters ve svém odůvodnění S&P.

Vystoupení z EU by oslabilo hlavně zahraniční obchod země

Před rokem S&P zlepšila výhled britského ratingu AAA díky příznivým dopadům výrazného hospodářského oživení země na veřejné finance. Agentura ale Británii zároveň varovala před případným rozhodnutím vyhlásit referendum o EU, jak konzervativci slibovali před volbami, které minulý měsíc nečekaně jasně vyhráli. Vystoupení Británie z EU by podle S&P oslabilo hospodářské vyhlídky země, zejména zahraniční obchod.

Rating je základním vodítkem pro investory. Nejvyšší ratingy mají špičkoví dlužníci, kteří si tak jsou obvykle schopni půjčovat si peníze velmi levně. Konkurenční agentury Fitch Ratings a Moody's v roce 2013 snížily ratingy Británie o jeden stupeň na AA+. Zdůvodnily to tehdy odkazem na zpomaleni tempa růstu, které se ale brzy ukázalo jako dočasné. Britská ekonomika v loňském roce rostla o 2,8 procenta a zaznamenala nejrychlejší růst za osm let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.