Saakašvili připravuje státní převrat, podezírá gruzínská vláda bývalého prezidenta | E15.cz

Saakašvili připravuje státní převrat, podezírá gruzínská vláda bývalého prezidenta

ČTK

Na gruzínské politické scéně kypí vášně před blížícími se parlamentními volbami, které se budou konat 8. října. Úřady nyní předvolávají předáky opozice k výslechům, zda ve spolupráci s bývalým prezidentem Michailem Saakašvilim nepřipravují státní převrat. Uvedl to dnes zpravodajský server BBC.

 

Saakašvili po odchodu z nejvyšší funkce opustil vlast, kde jej chtěli jeho protivníci postavit před soud kvůli údajnému překročení úředních pravomocí. Nyní je gubernátorem Oděské oblasti na jihu Ukrajiny.

Vyšetřování údajného spiknutí, které vede tajná služba, odstartovala nahrávka ze schůzky, na které Saakašvili posuzuje se zástupci opozičního Sjednoceného národního hnutí plány a hovoří o potřebě "revolučního scénáře". Nahrávka se objevila na internetu právě v době, kdy vládnoucí strana obvinila opozici, že chystá po volbách provokace.

Sjednocené národní hnutí obvinění odmítá a nahrávku označuje za zfalšovanou. Úřady tvrdí, že pravost nahrávky zkoumají experti. Pětice představitelů opoziční strany dostala předvolání k výslechu, ale odmítla se dostavit.

České ZVU Strojírny dodají do Gruzie nový pivovar. Za čtvrt miliardy

Sám Saakašvili nekandiduje do gruzínského parlamentu, ale na Facebooku předpovídá, že za deset dnů zvítězí opozice. O nahrávce se svým hlasem jen poznamenal, že se stará o důležitější věci, než o spiknutí. "Jestli se má v Gruzii odehrát něco revolučního, stane se tak po volbách - a půjde o revoluční zlepšení sociálních standardů a životní úrovně, revoluční soudní a školskou reformu, revoluční usnadnění podnikání. Reformy opravdu uskutečníme revolučně," prohlásil.

Analytik Georgij Kanašvili se domnívá, že rozruch okolo spiklenecké nahrávky se dělá spíše uměle a že neovlivní výsledky hlasování. Podle něj jde nejspíše o snahu zmobilizovat voliče vládnoucí strany v situaci, kdy se nečeká vítězství opozice, ani Saakašviliho návrat.

Ten avizovala exprezidentova manželka Sandra Roelofsová, která je "dvojkou" na kandidátce Sjednoceného národního hnutí. Saakašvili podle ní dorazí na oslavy vítězství opozice do Tbilisi, i kdyby měl kvůli tomu "vykopat tunel z Oděsy".

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!