Sankce pro technologické giganty? Francie chce žalovat Google a Apple | e15.cz

Sankce pro technologické giganty? Francie oznámila, že bude žalovat Google a Apple

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Francie bude žalovat americké technologické firmy Google a Apple za "nekalé obchodní praktiky" vůči francouzským začínajícím firmám a vývojářům. Oznámil to francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle agentury AFP uvedl, že případnou sankci, kterou by pařížský obchodní soud mohl uložit, odhaduje na "několik milionů eur". Apple a Google údajně softwarovým vývojářům jednostranně diktují ceny a další smluvní podmínky.

"Věřím v ekonomiku postavenou na spravedlnosti," řekl ministr a dodal, že situace je "nepřijatelná".

"Apple a Google mohou být mocní jak chtějí, ale neměly by mít možnost chovat se k našim start-upům a vývojářům tak, jak se v současnosti chovají," dodal Le Maire.

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Evropou v poslední době poznamenalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na dovoz hliníku a oceli, připomněla agentura AFP. Brusel právě zkoumá, jaká opatření by mohla zvýšit výběr daní od zámořských gigantů, kteří působí na evropském trhu.

Francouzská vláda se s firmou Google již soudí kvůli údajným nedoplatkům na daních. Nadnárodní společnost, která v zemi provozuje jednu ze svých divizí, většinu zisků daní mimo Francii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery