Sarkozy chce přitvrdit proti extremistům

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy Zdroj: profimedia.cz

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy si chce posvítit na projevy radikálů na internetu a jejich nábor ve věznicích a v zahraničí. Prohlásil to po skončení zásahu na muže alžírského původu, který se přiznal k vraždám sedmi lidí. Předpokládá se, že Sarkozymu tato událost pomůže v blížících se prezidentských volbách. Svou kampaň totiž už před ní stavěl na protimuslimských výrocích a záměru omezit příliv imigrantů.

V Evropě se daří antisemitismu Liga proti hanobení varuje, že v Evropě oproti USA stále přežívají silné protižidovské stereotypy. Podle průzkumu jsou na tom nejhůře Maďarsko, Španělsko, Polsko a Itálie. Dle sondy se situace zhoršila i ve Francii, kde 45 procent lidí připisuje projevy násilí na židech protižidovským náladám.


Akce proti Mohamedu Merahovi, stoupenci Al-Káidy, skončila po 32 hodinách jeho smrtí. Po přestřelce s příslušníky speciálních jednotek vyskočil z okna bytu v Toulouse, byl přitom však zasažen do hlavy. Merah je spojován se smrtí tří dětí a učitele před židovskou školou a zabitím tří výsadkářů. Uvedl, že chtěl pomstít palestinské děti a protestovat proti podílu Francie na operaci v Afghánistánu.

„Ode dneška každý, kdo bude opakovaně navštěvovat webové stránky, které obhajují terorismus nebo vybízejí k nenávisti a násilí, bude potrestán,“ prohlásil Sarkozy v televizi. „Francie nebude tolerovat násilné rekrutování nebo ideologickou indoktrinaci na své půdě,“ podotkl prezident s tím, že je potřeba prověřit, zda vězení neslouží k propagandě terorismu.
Včera zveřejněný průzkum svědčí o tom, že prezidentu Sarkozymu nadále roste popularita. Svého socialistického rivala Françoise Hollanda by v prvním kole porazil o dvě procenta. Události využila ve své kampani rovněž krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová.