Sarkozy má strávit rok v domácím vězení. Francouzský exprezident se proti verdiktu odvolá

Nikolas Sarkozy

Nikolas Sarkozy Zdroj: Profimedia.cz

Pařížský soud uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z nezákonného financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Tribunál uložil Sarkozymu roční trest vězení, který smí strávit doma s elektronickým náramkem. Exprezident se k soudu osobně nedostavil, vinu dlouhodobě odmítá. Jeho právník oznámil, že se proti rozsudku odvolá.

Podle soudu je šéf Elysejského paláce z let 2007 až 2012 vinným z toho, že jeho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionu eur (podle nynějšího kurzu 573,7 milionu korun). Poté najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla.

Sarkozy podle soudu věděl, jaký je zákonný limit a „dobrovolně“ nekontroloval výši dalších výdajů. Soudkyně Caroline Viguierová uvedla, že bývalý státník byl celé týdny před volbami v roce 2012 informován, že se financování jeho kampaně, které francouzské zákony přísně omezují, blíží legálnímu maximu. Sarkozy podle ní ignoroval dvě varování svých účetních před zvyšováním výdajů. Namísto toho dal pokyn, který vyústil v utracení dalších peněz. „Nebyla to jeho první kampaň, měl zkušenosti jako kandidát,“ prohlásila soudkyně.

Sarkozy dříve uvedl, že sice měl na starosti politické vedení kampaně, ale ne její organizaci a logistické detaily. Zároveň zdůraznil, že jako úřadující prezident měl jiné priority. Exprezident se k soudu se dostavil jen v den, kdy byl předvolán jako svědek.

Proces se Sarkozym začal 20. května a závěrečné řeči zazněly 22. června. Kromě Sarkozyho čelilo obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

V jiném procesu na začátku března Sarkozymu soud vyměřil trest odnětí svobody na jeden rok nepodmíněně za korupci a obchodování s vlivem. Proti březnovému verdiktu se exprezident odvolal.

Šestašedesátiletý Sarkozy je po Jacquesu Chirakovi druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země a prvním exprezidentem odsouzeným k vězení.