Sarkozy s odvoláním neuspěl. Bývalého francouzského prezidenta zřejmě čeká soudní proces

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy Zdroj: Foto ara

Bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho zřejmě čeká soudní proces kvůli obvinění z nelegálního financování volební kampaně v roce 2012. Informovala o tom agentura AFP, podle níž soud zamítl odvolání Sarkozyho právníků snažících se procesu zabránit. Politik, který vedl Francii v letech 2007 až 2012, čelí i dalším obviněním, mimo jiné kvůli kampani z roku 2007 či údajnému ovlivňování soudce. Sarkozyho advokát podle AFP oznámil, že proti dnešnímu rozhodnutí podá kasační stížnost.

Podle prokuratury Sarkozy překročil povolený finanční limit 22,5 milionu eur (580 milionů korun), který pro prezidentskou kampaň stanovuje zákon. Bývalý šéf Elysejského paláce však neúspěšnou snahu o své znovuzvolení podpořil téměř 43 miliony eur. Ve snaze zakrýt porušení zákona podle prokuratury organizátoři kampaně začlenili pomocí falešných faktur nepovolené prostředky do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších Republikánů (LR).

Sám Sarkozy veškerá obvinění odmítá. Společnost Bygmalion, která se na financování kampaně podílela a jejímž jménem francouzská média aféru označují, již dříve podvody přiznala.

Francouzská justice rozhodla o konání procesu poprvé již loni v únoru, exprezidentovi právníci se však odvolali. Rozhodnutí odvolacího soudu se očekávalo již 20. září, soud jej však odložil. Dnešní verdikt podepsal pouze jeden ze dvou soudců, kteří se případem na pařížském odvolacím soudu zabývali, což je podle francouzských médií velmi výjimečné a kritizoval to i Sarkozyho advokát.

"Tato zjevná neshoda, nutno podotknout že velmi zřídka vídaná, dokládá nesmyslnost tohoto rozhodnutí," řekl novinářům obhájce Thierry Herzog s tím, že hodlá podat stížnost, která podle AFP může zpozdit začátek procesu.

Kasační stížnost je ve Francii mimořádným opravným prostředkem, který lze uplatnit po vyčerpání všech možností odvolání. Kasační soud přezkoumává, zda soudci neporušili procesní pravidla či neudělali chybu při aplikaci zákonů.

Třiašedesátiletému exprezidentovi hrozí také další soud kvůli nelegálnímu financování kampaně, tentokrát té v roce 2007, při níž údajně používal peníze od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Sarkozy byl v březnu předběžně obviněn z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Čelí i několika dalším pokračujícím vyšetřováním.