Schäuble: Spory Trumpa s Evropou o volném obchodu se zřetelně zmírnily | E15.cz

Schäuble: Spory Trumpa s Evropou o volném obchodu se zřetelně zmírnily

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble věří, že otázka mezinárodního obchodu bude na letním summitu skupiny největších světových ekonomik G20 vyřešena "nekonfrontačně". Šéf německé centrální banky Jens Weidmann uvedl, že finanční představitelé G20 se dnes shodli na významu otevřených trhů. Němečtí činitelé to označili za další signál zmírnění sporů o obchod mezi Evropou a novou americkou vládou.

Schäuble uvedl, že na schůzce se nemluvilo ani o hrozbách vlády Donalda Trumpa zavést protidovozní opatření, ani o americké kritice na adresu vysokých obchodních přebytků Německa s USA. Ministr dodal, že spory Evropy s USA o volný obchod, které se projevily minulý měsíc na zasedání finančních lídrů G20, se zřetelně zmírnily. Podle něj se tak rýsuje šance na "nekonfrontační řešení" této otázky na červencovém summitu v Hamburku.

Finanční činitelé G20 se dnes scházejí ve Washingtonu na okraj jarních zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). Podle zdrojů agentury Reuters by se měli zabývat zejména otázkou boje proti financování terorismu, aby skeptické Trumpově administrativě ukázali hodnotu těchto schůzek. Po jejich dnešním zasedání se od G20 žádné nové prohlášení nečeká.

"Takřka každý zde zdůraznil význam otevřených trhů a volného přístupu na trhy. V tomto bodě nastala na schůzce shoda," řekl Weidmann o probíhajícím setkání G20. Schäuble dodal, že ohledně výsledku jednání je "optimistický".

V březnu v Baden-Badenu finanční lídři G20 vypustili ze závěrečného komuniké tradiční slib bojovat proti obchodnímu protekcionismu a udržovat otevřený globální obchod. Vyšli tak vstříc požadavkům USA. Podle pozorovatelů se však klima v tomto směru v posledních týdnech zmírnilo.

Podle guvernéra německé centrální banky Weidmanna se například na dosavadních schůzkách ve Washingtonu vůbec nemluvilo o tendenci USA zvrátit zpřísnění finančních regulací nastolených po finanční krizi z konce minulého desetiletí.

VIDEO: To nejdůležitější z Trumpova prvního projevu s českými titulky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video