Schumacher byl propuštěn do domácího lečení | E15.cz

Schumacher byl propuštěn do domácího lečení

Schumacher byl propuštěn do domácího lečení
Michael Schumacher
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Bývalý pilot formule 1 Michael Schumacher bude pokračovat v rehabilitaci po vážném zranění hlavy v domácích podmínkách. Legendární německý jezdec byl propuštěn z univerzitní kliniky v Lausanne, kde byl od června. Oznámila to jeho manažerka Sabine Kehmová. Skutečný zdravotní stav Schumachera po prosincovém fatálním pádu na lyžích je nadále nejasný.

„Michael Schumacher udělal v posledních týdnech a měsících pokroky odpovídající závažnosti zranění, ale stále je před ním dlouhá a složitá cesta,“ uvedla v prohlášení Kehmová. Stejně jako vždy při podobné příležitosti požádala média a veřejnost, aby respektovala soukromí Schumacherovy rodiny a nespekulovala o jeho zdravotním stavu, který sama opět nijak blíže neupřesnila.

Sedminásobný mistr světa F1 se vážně zranil 29. prosince 2013 při lyžování v Méribelu. Po nárazu do kamene utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. V nemocnici v Grenoblu podstoupil dvě operace a byl udržován v umělém spánku. Z kómatu jej lékaři probouzeli přes pět měsíců a v polovině června byl převezen z Francie do Švýcarska, kde Schumacher žije.

Michael Schumacher (45)
Datum a místo narození: 3. ledna 1969, Hürth-Hermülheim, Německo

Rodina: ženatý, manželka Corinna, dcera Gina Maria, syn Mick
Kariéra v F1: Jordan (1991), Benetton (1991-1995), Ferrari (1996-2006), Mercedes (2010-12)

Největší úspěchy: sedminásobný mistr světa (1994-95 a 2000-04)

Bilance v F1: 308 závodů, 91 vítězství, 155 umístění na stupních vítězů, 68 pole positions, 77krát zajel nejrychlejší kolo, 1566 bodů.
Ocenění: dvojnásobný vítěz ankety Laureus (2002 a 2004); trojnásobný nejlepší sportovec Evropy (2001-03); dvojnásobný nejlepší sportovec Německa (1995 a 2004); držitel Ceny prince Asturského a Řádu čestné legie za přínos sportu
- se sedmi tituly mistra světa nejúspěšnější jezdec formule 1 v historii, drží i rekordy v počtu vítězných cen (91), umístění na stupních vítězů (155), získaných bodů celkem (1566), pole positions (68) a řadu dalších.
- proslul nekompromisním způsobem závodění, při němž neváhal zajít až za hranici pravidel; úspěšným jezdcem F1 byl rovněž jeho mladší bratr Ralf.
- jeden z nejbohatších sportovců světa se už během kariéry angažoval v řadě charitativních projektů, stal se rovněž vyslancem Dětského fondu UNESCO.
- jako čtyřletý začínal s motokárami, později se přes juniorské formule a sportovní vozy dostal až do formule 1.
- vyučený automechanik debutoval v seriálu F1 v srpnu 1991 ve Velké ceně Belgie s jordanem, z premiérové výhry se radoval na stejném místě o rok později v barvách stáje Benetton; s ní v letech 1994 a 1995 vybojoval dva tituly mistra světa, dalších pět přidal v letech 2000 až 2004 jako hvězda stáje Ferrari.
- v roce 2006 poprvé ukončil kariéru, u Ferrari však nadále působil jako poradce.
- jeho plánovaný záskok za zraněného Felipeho Massu zhatily v létě 2009 Schumacherovy zdravotní problémy, ještě koncem téhož roku ale podepsal tříletou smlouvu s Mercedesem; po návratu se mu příliš nedařilo, maximem bylo třetí místo ve Velké ceně Evropy 2012; definitivně ukončil kariéru v listopadu 2012.
- 29. prosince 2013 utrpěl při lyžování v Alpách vážný úraz hlavy, když při sjezdu neupraveného svahu narazil při pádu hlavou (měl ochrannou helmu) do skály; lékaři jej poté udržovali v umělém spánku.
- 4. dubna 2014 Schumacherova manažerka oznámila, že jezdec chvílemi nabývá vědomí a probouzí se; již koncem ledna se v tisku objevily spekulace o tom, že se lékaři pokoušejí závodníka probudit, Schumacherovi blízcí je ale odmítli komentovat.
- 16. června 2014 bylo oznámeno, že Schumacher již není v kómatu; z nemocnice v Grenoblu, kde se od počátku léčil, jej převezli na univerzitní kliniku ve švýcarském Lausanne.
- dnes Schumacherova manažerka oznámila, že slavný pilot byl propuštěn z kliniky v Lausanne a bude moci pokračovat v rehabilitaci v domácích podmínkách.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!