Šéf Fedu Ben Bernanke vzdoruje historii | E15.cz

Šéf Fedu Ben Bernanke vzdoruje historii

Ben Bernanke, Fed
Ben Bernanke, Fed
• 
ZDROJ: reuters

stu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud vyhraje prezidentské volby republikán Mitt Romney, bude si nejspíš nynější šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke balit kufry. Romney se několikrát nechal slyšet, že politika tištění peněz neboli kvantitativního uvolňování k ničemu nevede a je škodlivá.

Republikánům může vadit i to, že Bernanke uvolněnou měnovou politikou možná pomáhá ke znovuzvolení demokratu Baracku Obamovi. Analytici předpovídali, že třetí kolo kvantitativního uvolňování spustí Fed až po volbách, aby ho nikdo nepodezříval z podpory prezidenta. Přesto nová vlna tištění peněz přišla už v září.

Výměna šéfa Fedu by ovšem tentokrát byla výjimečná. Historicky platí pravidlo, že republikánský prezident po nástupu vyhodí z čela centrální banky demokrata a naopak. Jenže Bernanke je republikán jmenovaný Georgem W. Bushem, kterého Obama ve funkci potvrdil.

Pokud se chce Bernanke udržet, měl by tedy logicky jít na ruku stávajícímu prezidentovi navzdory své politické orientaci. Ekonomové Burton A. Abrams a Plamen Iossifov zjistili, že Fed se pouštěl do abnormálně uvolněné měnové politiky před prezidentskými volbami vždy, když v jeho čele seděl spolustraník úřadujícího prezidenta. Za abnormální politiku považují například stanovení úrokových sazeb na nižší úrovni, než by odpovídalo zažitým ekonomickým pravidlům. I v tomto ohledu by tedy osud Bernankeho odporoval historické zkušenosti.

Šéfové Fedu se ovšem dostávali pod palbu kritiky i v případě, kdy stávající prezident volby prohrál. Třeba Bernankeho předchůdce obviňoval George Bush starší z volební porážky v roce 1992, protože prý nepostupoval proti ekonomickému zpomalení dostatečně agresivně.

Autor: stu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video