Šéf islamistů Bagdádí údajně žije, vyzval stoupence ke svaté válce | E15.cz

Šéf islamistů Bagdádí údajně žije, vyzval stoupence ke svaté válce

abú Bakr Bagdádí
abú Bakr Bagdádí
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vůdce organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí, o kterém se spekulovalo, že je zraněný nebo mrtvý, tvrdí, že nálety vedené USA proti jeho hnutí jsou neúspěšné. To podle něj spojenecké země přinutí, aby do bojů s islamisty začaly zapojovat pozemní síly. Vyplývá to ze zvukové nahrávky s jeho údajným hlasem, který IS zveřejnil na internetu.

Podle agentury AP Bagdádí v záznamu trvajícím 17 minut prohlásil, že jeho organizace bude bojovat do posledního muže. Islámský radikál tvrdí, že se takzvaný chalífát, který IS na dobytých územích vyhlásil v červnu, v arabském světě dál rozšiřuje. Podřídily se mu prý islamistické skupiny například v Jemenu, Egyptě, Libyi i Alžírsku.

Bagdádí zároveň vyzval své stoupence, aby vedli svatou válku po celé zeměkouli. Podle něj mají všude svrhnout diktátory, zejména pak v Saúdské Arábii, která sunnitskému IS původně finančně pomáhala, ale pak se postavila proti němu na straně USA.

Bůh přikázal bojovat

„Ujišťujeme vás, muslimové, že váš stát je v pořádku,“ prohlásil vůdce IS. „Bůh nám přikázal bojovat. Z tohoto důvodu vojáci islámského státu bojují… a nikdy boj neopustí, i kdyby zůstal jen jeden voják. Nikdy boj neopustí, protože odmítají ponížení,“ dodal.

„Jeho (IS) pochod se nezastaví a jeho expanze bude dál pokračovat, dá-li Bůh,“ pokračoval podle agentury AFP Bagdádí. „Pochod svatých bojovníků bude pokračovat, dokud nedorazí do Říma. A brzy Židé a křižáci budou nuceni sestoupit na zemi a poslat své pozemní jednotky na smrt a zničení,“ dodal také Bagdádí.

Pentagon zranění nepotvrdil

Před čtyřmi dny oznámila stanice Al-Arabíja s odvoláním na kmeny v severním Iráku, že Bagdádí byl při pátečním náletu na kolonu islamistů vážně zraněn. Americký Pentagon, ani irácké vedení to ale nepotvrdily.

Koaliční letadla, která operují proti IS v Iráku, v pátek večer u Mosulu zaútočila na kolonu obrněných vozů, v níž měli být nejvyšší islamističtí představitelé. Média spekulovala, že byl mezi nimi Bagdádí a že byl vážně zraněn.

Spojenectví v Sýrii

Bagdádí je označován za chalífu, tedy nejvyššího muže na území, které IS od loňska zabral v severní Sýrii a Iráku. Podle AP hlas z nové nahrávky podle všeho odpovídá tomu, který IS zveřejnil už v minulosti.

AP také informovala s odvoláním na dva syrské povstalecké zdroje, že se IS usmířil s radikálními ozbrojenci v Sýrii hlásící se k Al-Káidě, s nimiž se před několika měsíci rozkmotřil a začal bojovat i s nimi. Obě skupiny uzavřely spojenectví, ale nesloučily se.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video