Corbyn očekává v Británii mimořádné volby do Vánoc | E15.cz

Šéf labouristů Corbyn očekává v Británii mimořádné volby do Vánoc. Chce být prozatímním premiérem

ČTK

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn v neděli označil za velmi pravděpodobné, že se v Británii ještě do vánočních svátků uskuteční mimořádné parlamentní volby. Konstatoval, že případné druhé referendum o brexitu by se mělo uskutečnit až „po zvolení labouristické vlády‟. Nejdřív volby, pak referendum, zdůraznil opoziční politik v rozhovoru pro televizi Sky News.

Pokud vláda Borise Johnsona ztratí v parlamentu důvěru, měl by se podle Corbyna „samozřejmě‟ stát prozatímním premiérem on sám. Možnost, že by labouristé podpořili jiného kandidáta, označil Corbyn za „hypotetickou‟. Koalici s žádnou jinou stranou nechystá.

Corbynova slova jsou v rozporu s informací deníku The Times. Podle ní se Corbyn svým blízkým svěřil, že podaří-li se zbavit Borise Johnsona úřadu, podpoří jako kandidáta na post šéfa „vlády národní jednoty‟ předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa. Sám Corbyn o premiérský post prý usilovat nebude, protože nemá dostatečnou podporu. Bercow byl před rokem 2009, kdy převzal funkci předsedy Dolní sněmovny, poslancem konzervativců.

O možném převzetí premiérské funkce uvažuje i šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová. Televizi Sky News v neděli řekla, že je docela dobře možné, že by po příštích volbách vznikla v Británii vláda Liberálních demokratů, do jejíhož čela by se postavila. Kabinet řízený Corbynem prý liberálové, kteří chtějí brexit úplně zastavit, za žádných okolností nepodpoří.

Johnsonovo řešení patu ohledně Severního Irska nemůže podle unionistů fungovat

Corbyn v rozhovoru s britskou televizí řekl, že pokud se Johnsonovi nepodaří dojednat s Evropskou unií podmínky brexitu, a pokud premiér nepožádá o jeho odklad, pak labouristé v parlamentu zasáhnou „s použitím zákona nebo hlasováním o důvěře‟. Budoucí labouristická vláda nicméně podle něj nebude mít v Dolní sněmovně dostatečnou podporu ke schválení svých zákonů. „Nikdy ale neříkej nikdy,‟ dodal šéf labouristů s tím, že vláda by na „náhlé problémy‟ musela reagovat.

Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny, britské televizi řekl, že jednání o brexitu jsou nyní závažnější a pozitivnější, než tomu bylo minulý týden. V pátek se vyjednavači Evropské unie a Británie Michel Barnier a Stephen Barclay dohodli, že v příštích dnech urychlí tempo rozhovorů směřujících k možné brexitové dohodě.

Johnson v neděli informoval svůj kabinet o brexitovém vyjednávání. Podle vládní mluvčí řekl, že uzavření dohody je stále možné, ale že v této věci ještě zbývá mnoho práce. Dodal také, že Británie musí být v každém případě připravena i na odchod z unie bez dohody k 31. říjnu.

Britským podnikům se i po brexitu bez dohody vyhnou cla na dovážené zboží, vzkázala vláda

Londýn zveřejnil návrh, čím nahradit irskou pojistku v brexitové dohodě. Juncker uznal pokrok

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!