Šéf NATO podpořil Erdogana. Pokus o puč odsoudila i Merkelová | E15.cz

Šéf NATO podpořil Erdogana. Pokus o puč odsoudila i Merkelová

generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg během telefonátu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem plně podpořil tureckou vládu a uvedl, že ve členském státě NATO není pro vojenské převraty místo. Informoval o tom nejmenovaný turecký představitel, kterého citovala agentura Reuters. Podle něj Erdogan hovořil rovněž s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která pokus o puč odsoudila jako nepřijatelný.

„Uvítal jsem silnou podporu demokracie a demokraticky zvolené vlády, kterou vyjádřili lidé i všechny politické strany. Turecký lid ukázal obrovskou odvahu,“ uvedl šéf NATO ve svém prohlášení. Pokus o puč odsoudil a vyjádřil plnou podporu tureckým demokratickým institucím. Turecko rovněž označil za velmi důležitého člena NATO.

Kancléřka Merkelová se ve svém telefonátu vyjádřila i k dění po převratu, kdy v Turecku dochází k rozsáhlému zatýkání vojáků, soudců i úředníků. „Kancléřka vyzvala prezidenta, aby se řídil zásadami právního státu,“ uvedla mluvčí německé vlády.

Někteří zástupci turecké veřejnosti požadují v souvislosti s potrestáním pučistů znovuzavedení trestu smrti a Erdogan to nevyloučil. Merkelová v této souvislosti v rozhovoru s tureckým prezidentem zdůraznila, že opětovné zavedení tohoto trestu je naprosto neslučitelné se snahou Ankary o členství v EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video