Turecko: Víme, kdo stojí za pučem, tvrdí premiér | E15.cz

Turecko: Víme, kdo stojí za pučem, tvrdí premiér

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecká vláda má k dispozici dokumenty dokazující, kdo je odpovědný za pokus o puč. Řekl to dnes premiér Binali Yildirim. Podle něj při zmařeném převratu přišlo o život 232 osob - pučisté zabili 208 lidí, mezi nimiž je 60 policistů, tři vojáci a 145 civilistů, na straně osnovatelů puče je 24 mrtvých.

Ministři zahraničí Evropské unie a USA zároveň vyzvali Turecko, aby dodrželo při vyšetřování okolností puče zákon. Pro Čechy je stále v platnosti doporučení vyhnout se cestám do Istanbulu, Ankary a na jihovýchod Turecka.

Podle premiéra Yildirima si události v noci z pátku na sobotu vyžádaly i 50 zraněných na straně pučistů a 1491 v opačném táboře. Sdělil rovněž, že zatčeno bylo 7543 lidí včetně 6038 vojáků nejrůznějších hodností, 100 policistů, 755 soudců a prokurátorů a 650 civilistů. Z funkcí bylo odvoláno na 9000 lidí včetně 30 guvernérů tureckých provincií, 8777 zaměstnanců ministerstva vnitra a dalších vysokých úředníků.

Yildirim prohlásil, že Turecko má k dispozici dokumenty usvědčující pučisty. Narážel na duchovního Fethullaha Gülena, jehož Ankara považuje za osnovatele spiknutí. Tento muž žije dlouhodobě v exilu v USA, z nějž puč odsoudil a vinu na něm odmítl. Yildirim naznačil, že požadavek USA k předložení důkazů je pro Turecko jako spřátelenou zemi zklamáním. Ankara žádá Gülenovo vydání. Americký ministr zahraničí John Kerry dnes ale řekl, že USA žádost o vydání klerika, který žije v Pensylvánii, ještě neobdržely. Sdělil také, že USA potřebují „důkazy, ne obvinění“.

Vyřizování účtů podle zákona

Další tématem kolem nezdařeného puče je hrozba obnovy trestu smrti. Naposledy byl v Turecku uplatněn v roce 1984 a od roku 2004 je zrušen. Yildirim slíbil, že při „vyřizování účtů“ bude dodržen zákon. Prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že o obnově trestu bude vláda jednat s opozicí. Yildirim dnes ale také řekl, že rozhodnutí o této otázce nelze uspěchat. „Nemůžeme nebrat zřetel na požadavky našeho národa, ale obnova trestu smrti si vyžádá změnu ústavy,“ prohlásil.

Prokurdská opoziční Lidová demokratická strana (HDP) oznámila, že obnovení trestu smrti nepodpoří. Její mluvčí Ayhan Bilgen řekl, že pokud bude nový zákon přijat, nebude moci být použit se zpětnou platností. Největší opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) oznámila, že reakce na puč musejí být v souladu se zákonem a že pučisté musejí stanout před soudy. CHP ve svém prohlášení také napsala, že vojáci nemají být označováni za nepřátele.

EU: Člen unie nemůže vykonávat trest smrti

Ministři EU sdělili jednoznačně, že země, která aspiruje na členství v unii, nemůže vykonávat trest smrti. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová také upozornila, že je Turecko členem Rady Evropy a jako takové je vázáno Evropskou úmluvou o lidských právech, která je ohledně trestu smrti jednoznačná. Kerry apeloval na dodržení demokracie, když řekl, že NATO, jejímž je Turecko členem, bude sledovat další směřování Turecka.

Eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn se domnívá, že turecká vláda využívá zátahů proti osnovatelům puče k likvidaci svých odpůrců. Podle něj byly seznamy osob k zatýkání zřejmě připraveny už před pučem. Německo je toho názoru, že puč nebude mít dopad na smlouvu mezi unií a Tureckem o vracení uprchlíků.

Ministerstvo návštěvu Turecka nedoporučuje

Ministerstvo zahraničí ČR nedoporučuje Čechům jezdit do velkých tureckých měst a na jihovýchod země. V Turecku je nyní asi 7000 českých turistů, a to v a spojení mezi Prahou a Istanbulem je od sobotního večera obnoveno. Přesto někteří lidé zájezdy do Turecka ruší nebo využívají možnosti vybrat si jinou destinaci. Podle zástupců cestovních kanceláří je situace v letoviscích na Turecké riviéře klidná.

Prezident Erdogan nařídil armádě nasadit bojová letadla F-16 k hlídkám nad Tureckem a v Istanbulu platí zákaz vzletu vrtulníků. USA vyzvaly své občany, aby se vyhnuli oblasti kolem amerického konzulátu v Istanbulu, k němuž je na dnešní odpoledne svolána demonstrace.

V Řecku na čtvrtek odložili řízení o vydání osmi tureckých vojáků, kteří v sobotu vrtulníkem dorazili do Řecka a požádali tam o azyl. Pilot čelí obvinění z porušení pravidel letového provozu a ostatní jsou obviněni ze spoluviny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video