Šéf ruské dumy: Mám fantastický návrh, vyžeňte Ameriku z NATO

Šéf ruské státní dumy Sergej Naryškin

Šéf ruské státní dumy Sergej Naryškin Zdroj: CC BY-SA 3.0 PL: Michal Koziczynski; Wikimedia

Šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin evropským členům Severoatlantické aliance (NATO) doporučil, aby z tohoto seskupení vyhnali Spojené státy. Podle ruského politika by to bylo zárukou, že dnešní evropské problémy by se vyřešily. Naryškin promluvil na konferenci v Moskvě věnované hledání cest ke zmírnění politického napětí v Evropě.

„Mám fantastický návrh: doporučil bych evropským partnerům, aby z bloku NATO vyhnali Spojené státy,“ řekl na konferenci nazvané Cesty k překonání evropské krize. „Jsem přesvědčen, že úroveň stability a bezpečnosti v Evropě by se pak docela rychle vrátila do náležitého stavu,“ konstatoval předseda Státní dumy.

Rusko roli Washingtonu v Severoatlantické alianci stále důrazněji kritizuje a snaží se odradit své „evropské partnery“ od těsné vojenské spolupráce s USA. Mimořádnou nervozitu v Moskvě vyvolává zájem Ukrajiny a Gruzie, bezprostředních ruských sousedů, o členství v alianci.

Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov dnes evropské státy NATO označil za kolbiště pro uplatňování amerických zájmů. Podle ruského poslance se Evropa stala „filiálkou nejen strategických, ale i ekonomických zájmů USA“.