Šéfové německých koncernů mají zajištěny milionové důchody

šéf automobilky Mercedes Dieter Zetsche

šéf automobilky Mercedes Dieter Zetsche Zdroj: Profimedia.cz

Na šéfy největších německých firem čekají štědré důchody. Podle dnešního vydání magazínu Der Spiegel mají bossové všech 30 společností na indexu frankfurtské burzy DAX podle smluv do penze zajištěno celkem přes 637 milionů eur (zhruba 16 miliard korun), a to často za podmínek, o kterých si obyčejný Němec může nechat jenom zdát.

Nejsvětlejší vyhlídky do důchodu má podle Spiegelu šéf automobilky Mercedes Dieter Zetsche, který se může těšit na 29,6 milionu eur (741 milionů korun). Tato částka navíc dál poroste podle počtu let, které ještě stráví v čele stuttgartského koncernu.

Na pomyslném druhém místě v pořadí výše očekávaných penzí je předseda představenstva konkurenční automobilky Volkswagen Martin Winterkorn, který má už nyní od svého zaměstnavatele zajištěno na stáří 19,7 milionu eur (494 milionu korun). Ani on se navíc stejně jako Zetsche do důchodu nechystá.

Ten od 1. června naopak čeká nynějšího šéfa Deutsche Bank Josefa Ackermanna. Ani po opuštění vlivné pozice ale podle Spiegelu nebude „dřít bídu“, neboť má od největší německé banky do penze slíbeno 18,8 milionu eur (471 milionů korun). Podle propočtů časopisu bude do konce listopadu dostávat měsíčně 470 833 eur (11,8 milionu korun), od prosince jeho důchod klesne na 176 562 eur (zhruba 4,4 milionu korun) za měsíc.

Der Spiegel připomíná nedávnou debatu, kterou vyvolalo zveřejnění posledního ročního příjmu Winterkorna. Šéf Volkswagenu si loni spolu s bonusy přišel na 18,3 milionu eur (nyní 459 milionů korun) a v Německu se začalo živě diskutovat, zda je tak vysoká odměna pro vrcholného manažera přiměřená. Vůbec se v této debatě ale nezmínily multimilionové penze, které jim podniky podle smluv zaručují, poznamenal časopis.

Čtěte také:

Slušná práce - šéf Volkswagenu loni vydělal 429 milionů korun

Další rekordní odměna: šéf BMW vydělal přes 150 milionů korun

„Nejde přitom o zajištění před hrozící chudobou ve stáří ani o svého druhu výslužné, jako když německý prezident dostává 199 tisíc eur ročně. Mnohem více je to zlatý padák, skutečné jmění, které si manažeři v zaměstnaneckém poměru nechají od svého zaměstnavatele na konci své kariéry vyplatit,“ napsal Der Spiegel.

Vyplacení těchto peněz je podle magazínu navíc mnohdy spojeno s výhodami, na které běžný Němec nemá nárok. Řada kapitánů německého průmyslu může jít do důchodu například už v 60 letech, aniž by se to nějak dotklo výše jejich penze. Šéf Deutsche Post Frank Appel může přestat pracovat dokonce už v 55 letech.

Současná generace Němců odchází na odpočinek v 67 letech. Pokud by tak někdo učinil ku příkladu o čtyři roky dříve, dostane penzi o 14 procent nižší. Průměrný důchod na východě Německa činil na konci předloňského roku 1034 eur (25 913 korun), na západě pak 1176 eur (29 470 korun) měsíčně.

Ekonomové se pozastavují nad tím, proč si tito vrcholní manažeři nespoří na stáří ze svých gáží sami. Loni byl průměrný roční příjem šéfů koncernů na indexu DAX okolo pěti milionů eur. „U této platové skupiny by člověk očekával, že si zařídí privátní důchodové zabezpečení a nebudou to nechávat na firmě,“ uvedl ekonom z berlínské Humboldtovy univerzity Joachim Schwalbach. Velké společnosti podle něj nemají fungovat jako „důchodové pokladny pro členy svých představenstev“.

Der Spiegel navíc upozornil na to, že finanční situace některých z těchto podniků není nejrůžovější. Mezi takové patří energetičtí giganti E.ON nebo RWE. Jejich šéfové se přesto mohou těšit na „královské penze“.