Senát schválil mandát pro současného guvernéra Fedu. Powell povede banku další čtyři roky

Šéf amerického Fedu Jerome Powell

Šéf amerického Fedu Jerome Powell Zdroj: Profimedia.cz

Americký Senát schválil další mandát pro stávajícího guvernéra americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Důvěru mu vyjádřila velká většina 80 senátorů, napsala agentura AP. Jeho úkolem bude zkrotit inflaci, jež je nejvyšší za několik desetiletí, aniž by příliš oslabil ekonomiku a vyvolal recesi.

Na další mandát v čele Fedu navrhl Powella stávající prezident Joe Biden, který rozhodnutí Senátu uvítal. Poprvé Powella do funkce guvernéra navrhl Bidenův předchůdce Donald Trump v roce 2018. I tenkrát Powell dostal rozsáhlou podporu od demokratických i republikánských zákonodárců.

Powellovi mandát vypršel v únoru. Díky rozhodnutí Senátu bude vést centrální banku další čtyři roky.

Video placeholde
Co je stagflace? • Videohub

Centrální banka v posledních týdnech čelí kritice, že podcenila růst cen a reagovala pomalu na zvyšující se inflaci. Powell několikrát řekl, že silný růst cen považuje za "přechodný fenomén". Na začátku května Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento, což bylo nejvíce za posledních 22 let. Powell již oznámil, že Fed bude ve zvyšování sazeb pokračovat.

Inflace v USA se nyní nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Fedu. V březnu stoupla na 8,5 procenta, což byla nejvyšší úroveň od prosince 1981. Šestý měsíc po sobě ceny rostly tempem nad šest procent. Nejvíce se zvyšovaly ceny jídla a energií, které žene vzhůru ruská invaze na Ukrajině. Dál se zvyšovaly i náklady na bydlení. HDP pak v prvním čtvrtletí klesl o 1,4 procenta po růstu o 6,9 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.