Italexit - Liga severu požaduje jiná fiskální a imigrační pravidla | E15.cz

Separatistická Liga severu hrozí italexitem. Požaduje jiná fiskální a imigrační pravidla

Separatistická Liga severu hrozí italexitem. Požaduje jiná fiskální a imigrační pravidla
Šéf Ligy severu Matteo. Nedostudovaný historik z Milána dokázal v poslední době na italské pravici zastínit i její největší dosavadní hvězdu – Silvia Berlusconiho.
• 
ZDROJ: Archív

ČTK

O vystoupení Itálie z EU bude usilovat Liga severu, pokud se Brusel do dvou let od nadcházejících voleb neuvolí znovu projednat fiskální a imigrační pravidla. Agentuře Reuters to řekl Claudio Borghi, který ve straně zodpovídá za oblast hospodářství. Euroskeptická Liga severu je hlavním partnerem strany Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho v předvolební středopravé koalici, jež podle prognóz v Itálii březnové volby vyhraje.

Koalice voličům slibuje zmenšení příspěvků Itálie do rozpočtu EU, přeje si revizi evropských smluv a nadřazenost italské ústavy unijním zákonům. Pokud v tomto směru do dvou let od voleb nedojde k žádnému pokroku, Liga severu bude protlačovat drastické kroky, řekl agentuře Reuters Borghi.

"Pokud do té doby (do dvou let) nic nevyjednáme... nevylučujeme uplatnění článku (50 Lisabonské smlouvy) o vystoupení z EU, jak učinila Británie," rozvedl Borghi. Na rozdíl od Británie chce Liga severu použít méně radikální vyjednávací nástroj - navrhuje snížení plateb do rozpočtu EU, anebo dokonce jejich zastavení.

Strany středopravé koalice se mezi sebou dohodly, že ta z nich, která v nadcházejících volbách získá více hlasů, vybere premiéra, a bude tedy určovat celkovou agendu. Podle předvolebních průzkumů získá strana Vzhůru, Itálie o jedno až šest procent hlasů více než Liga severu, takže patrně převáží více proevropský program kontroverzního 81letého milánského magnáta.

25 let rozdělené měny: Slováky zbrzdila nemožnost intervencí, tvrdí studie

Šéf Ligy severu Matteo Salvini přičítá táhnoucí se hospodářské potíže Itálie euru a předpovídá, že se společná evropská měna neudrží. V tomto bodě se s Berlusconim, svým koaličním partnerem, neshodne: ten si přeje euro zachovat.

Obě strany chtějí zavést hraniční kontroly a staví se proti systému, podle kterého odpovědnost za migranty ze zemí mimo EU přebírá první unijní stát, do něhož přijdou.

Původně separatistickou stranu Liga severu založil v roce 1991 Umberto Bossi. Pod jeho vedením toto politické uskupení volalo po odtržení Padánie, tedy oblasti v povodí řeky Pádu na severu Itálie, od zbytku Itálie. Bossi byl ovšem roku 2012 obviněn z korupce a Salvini rok poté změnil kurz: z volebního loga vypustil slovo "sever", soustředí se na voliče z celé Itálie a opírá se přitom o protiimigrační a protievropskou rétoriku.

Časovaná bomba: bohatnoucímu Česku začnou vysychat finanční toky z EU

V Evropském parlamentu má Liga severu blízko k francouzské Národní frontě a společně hájí návrat EU do konstelace před podpisem Maastrichtské smlouvy, která stojí v základu společné měny a volného pohybu mezi členskými státy, připomíná agentura Reuters.

Pouze 17 procent Italů je se směřováním EU spokojeno, zatímco v sousedních zemích spokojenost s unijním kurzem vyjádřilo v průměru 34 procent obyvatel. Pokud by ovšem došlo k hlasování o vystoupení z unie, 56 procent Italů by hlasovalo pro setrvání v EU, vyplývá ze studie analytického střediska Bertelsmann Foundation zveřejněné loni v říjnu.

Evropská unie i eurozóna bude dál expandovat, tvrdí Evropská komise. Česko čeká růst ekonomiky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!