Sestřelený let MH17: pozůstalí žalují velitele separatistů, ten se vysmál

Bývalý ruský velitel separatistů Igor Girkin alias Strelkov

Bývalý ruský velitel separatistů Igor Girkin alias Strelkov Zdroj: CC BY 3.0: Pryshutova Viktoria; Wikimedia

Vyšetřovatelé sbírají trosky letu MH17 na východě Ukrajiny
Vyšetřovatelé sbírají trosky letu MH17 na východě Ukrajiny
Vyšetřovatelé sbírají trosky letu MH17 na východě Ukrajiny
Vyšetřovatelé sbírají trosky letu MH17 na východě Ukrajiny
4
Fotogalerie
Pozůstalí po obětech z malajsijského boeingu z letu MH17, který se před rokem po zásahu raketou zřítil na východní Ukrajině, podali žalobu na bývalého ruského velitele separatistů Igora Girkina, zvaného Igor Strelkov, jako na člověka zodpovědného za sestřelení civilního stroje. Požadují 900 milionů dolarů (asi 22,3 miliardy korun). Separatisté obvinění ze sestřelení letounu opět odmítli a Girkin se mu vysmál.

Girkin alias Strelkov podle žaloby působil u povstalců s požehnáním Kremlu, když jeho jednotka sestřelila Boeing 777 letící z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Všech 298 lidí na palubě zahynulo.

Žaloba byla podle britského listu The Telegraph podána ve středu v Chicagu ve jménu pozůstalých po 18 cestujících a opírá se o vyjádření Girkinovy jednotky na ruské sociální síti po sestřelu: „Varovali jsme je - nelítejte po našem nebi.“

Rebelové se tehdy zprvu domnívali, že sestřelili transportní letoun ukrajinského letectva. Vzkaz byl vymazán vzápětí poté, co se ukázalo, že rebelové nejspíše omylem sestřelili boeing namísto antonova. Veřejně ale separatisté vždy popírali odpovědnost za zkázu MH17.

Žaloba obviňuje také Kreml, že je za neštěstí spoluodpovědný, a to nejen kvůli Girkinovi, ale i údajnému dodání rakety, která boeing sestřelila.

Advokát Floyd Wisner se při podání žaloby opírá o americký zákon o ochraně obětí mučení, který umožňuje soudit občany cizích zemí. V žalobě podle Wisnera „nejde o peníze“, ale má přimět Girkina zodpovědět otázky pozůstalých a také přinutit Rusko, aby spolupracovalo s mezinárodní justicí.

Separatisté obvinění opět odmítli. „Vyšetřování ještě není ukončeno. Jakákoli obvinění a žaloby jsou dosud neopodstatněné,“ řekl agentuře Interfax jménem doněckých separatistů Eduard Basurin.

„Velitel se nebude vyjadřovat. Jestli ti lidé jsou idioti, tak jsou idioti,“ nechala se slyšet v moskevském rozhlase Girkinova mluvčí a manželka Miroslava Reginská. Sám Girkin na internetu ironicky napsal, že se cítí být skoro miliardářem, protože „dlužit 900 milionů je skoro totéž jako mít stovky milionů“. Kritizoval západní žalobce, jejichž „celá morálka a všechny 'společné lidské hodnoty' mají peněžní vyjádření“.

Žalovány - ve jménu jedné vdovy - jsou také malajsijské aerolinky za to, že letěly přes zónu válečného konfliktu. Malaysia Airlines se zdržely vyjádření.

Výsledky oficiálního vyšetřování, svěřeného Nizozemsku kvůli národnosti většiny obětí, ještě nebyly oznámeny. Vyšetřovatelé se údajně přiklánějí k verzi o tom, že letadlo zničila raketa odpálená z povstaleckého území, zatímco Moskva se pokouší svalit vinu na Ukrajince.

Mezinárodní soudní tribunál

Malajsie v těchto dnech na půdě Rady bezpečnosti OSN předložila oficiální návrh, aby o viníkovi katastrofy rozhodl mezinárodní soudní tribunál. Rusko ale návrh, který podporuje i Nizozemsko a Ukrajina, odmítá - a disponuje právem veta. O rezoluci by se podle médií mohlo hlasovat příští úterý.

Strelkov sám sebe v rozhovorech označuje za profesionálního agenta tajných služeb, nikoli vojenského velitele. Bývalý dlouholetý příslušník ruské tajné policie FSB a vojenské rozvědky GRU působil podle svého vyjádření v bojových operacích v Bosně a v Podněstří i v obou čečenských válkách na přelomu století. Nyní žije v Moskvě, protože Kremlu se údajně znelíbil a z Donbasu byl svými veliteli odvolán.

Putin nechce tribunál OSN, ani mediální úniky
Ruský prezident Vladimir Putin si v telefonátu nizozemskému premiérovi postěžoval na mediální úniky z vyšetřování pádu malajsijského boeingu. Ohradil se i proti návrhu na zřízení zvláštního tribunálu OSN pro potrestání viníků katastrofy. „Putin podrobně vysvětlil ruské stanovisko ohledně předčasné a kontraproduktivní iniciativy několika zemí, včetně Nizozemska, na zřízení mezinárodního tribunálu pro stíhání osob zodpovědných za zničení malajsijského letounu,“ uvedl Kreml o rozhovoru s premiérem Markem Ruttem.
Podle Putina by rozhodování o soudních mechanismech mělo předcházet ukončení mezinárodního vyšetřování, a to by v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN mělo být „zevrubné a objektivní, nezávislé a nestranné“. Putin také upozornil na nepřípustnost různých mediálních úniků, „které mají otevřeně politický charakter“. Telefonát se podle Kremlu uskutečnil na nizozemský návrh.
Ve středu televize CNN s odvoláním na pracovní verzi závěrečné zprávy nizozemských vyšetřovatelů uvedla, že důkazy svědčí o tom, že letadlo s 298 lidmi na palubě sestřelili proruští povstalci. Zdroj blízký vyšetřovatelům řekl, že zpráva mapuje let MH17 minutu po minutě a popisuje, odkud přesně byla raketa vypálena a kdo toto území v tu dobu ovládal. To prý ukazuje na proruské rebely.